Hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı derken bir türlü çözülemeyen bu masraflara şimdi de “Hesap bakım ücreti” adı altında yeni bir kesinti daha eklendi.

Bankalar hesap işletim ücretlerine itiraz oranı yükselince hemen yeni bir kesinti için kolları sıvadı. Son birkaç yıldır hesap işletim ücreti ve kredi kart aidatları için sürekli itirazlar yapılıyor. Kesilmemesi için ya da ödenen meblağların geri alınması için Tüketici Heyetleine başvuru sayısı çok arttı. Davaların sayısı da hergün artıyor. Bankalar da çareyi yeni bir kesinti daha yapmakta buldu.

İçindekiler

Kimse farkında değil

Nisan ve Mayıs ayından itibaren Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK)’nin hesap sahiplerinden istediği paranın yüzde 5’i kadar Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi (BSMV) kesilmeye başlandı. Hesap bakım ücreti yıllık 3 lirayı bulan işlem için de alınıyor.

Yeni başlayan bir uygulama olduğu için pekçok kimse bunun farkında değil. Ancak farkına varanlar hemen Tüketici Hakem Heyetleri’ne itirazda bulunuyorlar. Şu anki uygulamada bankalar zaten hisse senedi alış ve satışlarda komisyon alıyor.

Bankalar, buna ek olark bir de Hesap Bakım Ücreti altında, Yatırım Fonu ve Özel Sektör Borçlanma Aracı (OSBA) saklama bakiyelerinin günlük piyasa değeri 100 TL ve üzeri olan hesaplardan gunluk 0,007 oranında artı yüzde 5 BSMV masrafı almaya başladı.

İtiraz edebilirsiniz

Hesabınızdaki paranın beklediğinizden düşük olması durumunda hemen sorgulayın ve Hesap Bakım Ücreti alınıp alınmadığını kontrol edin. Böyle bir kesintisiniz varsa dilerseniz Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetleri’ne itiraz edebilirsiniz…

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN