Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer


Murat Ekinay
| 4 Dakikalık Okuma| 58 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Dünya görülmeye değer harikalarla dolu. Hem ülkemizde hem de farklı coğrafyalarda keşfedilmeyi bekleyen sayısız güzellik var. Ancak bunlar arasından bazıları var ki 7'den 70'e gören herkeste hayranlık uyandırıyor. Herkesin hayatı boyunca en az bir kez görmesi gereken bu güzellikler hangileri ve nerelerde dersiniz?

Venedik – İtalya

Avrupa'nın neredeyse her köşesi görülmeye değer tarihi ve doğal güzelliklerle dolu. Ancak bunlar arasında bazıları var ki ziyaret eden herkes için unutulmaz deneyimler ve maceralar sunuyor. İşte bu kentlerden biri olan Venedik, herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Tarihi San Marco Meydanıı, Rialto Köprüsü ve kanallarıyla şehir insanı ilk andan itibaren içine çekiyor. Kenti özellikle Venedik Karnavalı zamanı ziyaret ederseniz, yaşayacağınız macerayı çok daha renkli hale getirebilirsiniz. Venedik'te her biri artık dünyaca ünlenen yerler ve yapıları Venedik'te gezilecek yerleri galerimizde bulabilirsiniz. Şehre gitmeyi çoktan kafasına koyanlar ise Venedik uçak biletlerini karşılaştırmaya başlayabilirler.

Maldivler

Birçok gezgine göre Maldivler de herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bunun nedenini anlamak için turkuaz mavisi deniz içinde sıralanan bungalovları görmek yetmezse bir de suyun altına dalmayı deneyin. Dünyanın en zengin su altı yaşamı bölgelerinden biri olan bu tropik adalarda hayatınızın en unutulmaz tatilini yapabilirsiniz. Maldivler'de tatil yapmayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Çünkü bu cennet adalar sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Her biri üzerinde bulunduğu resort otel ile anılan adalarda sadece deniz, kum ve güneş değil, bölgeye has tropik lezzetler de ziyaretçilerini bekliyor. O zaman ne duruyorsunuz? Maldivler uçak bileti karşılaştırması yapmak için acele edin.

Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer

New York – Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en önemli merkezleri sıralandığında listede kendine mutlaka yer bulan şehirlerin başında gelen New York'un bu kadar ünlü olmasının bir nedeni var elbette. Birçok Amerikan filminin en önemli setlerinden biri olan şehirde bulunan gökdelenlerin neredeyse tamamı kentin kendisi kadar ünlü. Eğer şehir yaşamından uzaklaşmak ve dinlenmek isterseniz de kentin kalbine yerleşen Central Park'ta mola verebilir, sandallarla yapay göletlerde gezinip bisiklet sürebilirsiniz. Chinatown ve Soho gibi her biri farklı özellikleri barındıran mahallelerin de bulunduğu kentin caddelerinde dolaşırken bir an koca bir film setinde olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer

Rio de Janeiro – Brezilya

Brezilya'nın muhteşem plajları ve renkli karnavalı ile bilinen şehri Rio de Janeiro da dünya üzerinde herkesin görmesi gereken yerlerden biri olarak gösteriliyor. Ülkenin en önemli etkinliği olan Rio Karnavalı süresince renkli görüntülere sahne olan şehirde boylu boyunca uzanan Copacabana ve Ipenema aynı zamanda ünü ülke sınırlarını aşan plajlar arasında. Şehri Corcovado Dağı'nın tepesinden izleyen Kurtarıcı İsa Heykeli ise kentin belki de en ünlü sembolü. Dağa çıkan trenlerden birine atlayın ve belki de hayatınızda göreceğiniz en etkileyici manzaraları seyretmeye dalın.

Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer

Roma – İtalya

İtalya'nın başkenti Roma sadece Avrupa'nın değil, dünyanın da en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Bunun en önemli nedenlerinden biri Katolik dünyasını merkezi Vatikan'a ev sahipliği yapması olarak gösterilse de Roma sadece önemli bir dini merkez değil. Kent aynı zamanda Kolezyum'u ve diğer antik kalıntıları ile ziyaretçilerini cezbeden bir açık hava müzesi gibi adeta. Üstelik İtalya'nın artık dünya çapında ünlenen lezzetlerini de Roma'da tatmak mümkün. Şehirde deneyebileceğiniz bu lezzetlerden bazılarını Roma'da ne yenir ne içilir galerimizde keşfedebilirsiniz.

Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer

Cape Town - Güney Afrika Cumhuriyeti

Afrika denildiğinde ilk akla gelen kentlerden biri olan Cape Town da çok sayıda görülmeye değer güzelliği barındırıyor. Şehirde bulunan ünlü Masa Dağı'ndan kentin nefes kesen manzarasını izlemek birçok gezginin yapılacaklar listesinde ilk sıralarda geliyor. İklimi de neredeyse yılın her dönemi tatil için uygun olan şehrin plajlarında denize girebilir, çevresinde bulunan sayısız doğal güzelliği keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda adı futbol ve sörf gibi sporlarla anılan şehirlerden biri olan Cape Town'da birçok uluslararası spor turnuvası da düzenleniyor.

Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer

İstanbul – Türkiye

Dünyanın en güzel şehirleri sıralamasında her zaman üst sıralarda kendisine yer bulmayı başaran kentlerden biri de İstanbul. Asya ve Avrupa kıtalarına yayılan şehrin her iki yakasında da sayısız güzellik ziyaretçileri büyülüyor. Kenti ilk kez ziyaret edecekler için Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Dolmabahçe Sarayı, Beyoğlu ve Kapalıçarşı gibi klasik rotalar önerilse de daha önce bu yerleri görenler Cihangir, Karaköy ve Moda gibi son yıllarda gitgide ünlenen rotalara doğru keşfe çıkabilirler. Zamansız şehir İstanbul'da her mevsim farklı maceralar ziyaretçilerini bekliyor. Ancak özellikle ilkbahar ve yaz aylarında şehri ziyaret edenler kentte düzenlenen çok sayıda etkinlik ve festivale katılarak tatil ve eğlenceyi birleştirebilirler. Siz de yakınlarda şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız hemen İstanbul uçak bileti karşılaştırması yapabilir, şehirde kalabileceğiniz en uygun otellere göz atabilirsiniz.

Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken 7 yer

Murat Ekinay
507 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.