Başlığımız biraz seçim sloganına benzese de Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) verilerine göre ülkemizde cep telefonu abone sayısı 68 milyona dayandı. Telefonunda internet erişimi de kullanabilen 3G abone sayısı ise 43,9 milyona ulaştı. 2012 rakamlarına göre 75 milyon ülke nüfusunda 0-9 yaş arası çocukları çıkardığınızda cep telefonu kullanım oranı neredeyse yüzde 100’e çıkıyor.

İçindekiler

3G kullanımı arttı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2013 yılının ilk çeyreğine ilişkin Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporunu açıkladı. Buna göre, Türk Telekom ve GSM şirketleri 6.2 milyar lira net satış geliri elde etti. BTK verilerine göre en yüksek artış mobil internet kullanımı yani 3G kullanımında oldu. Bilgisayardan ya da cepten internet hizmeti alan 3G abone sayısı 8 milyon 941 bin 987’den 12 milyon 358 bin 175’e yükseldi.

En çok aranan numara Alo 182

Cep telefonu abone sayısı ve 3G abonesinin arttığı bu dönemde sabit aramalarda ise düşüş var. Ancak Türk Telekom aramalarında en çok aranan numara Alo 182 yani Hastane Randevu Hattı. Bu numara sabit hatlardan en çok aradığımız numara oldu. Sabit hatlardan en çok aranan ülke de Almanya. Almanya'nın yurtdışında en çok Türk vatandaşının yaşadığı ülke olması bu sonucu doğuruyor.

Yılın ilk üç aylık döneminde sabitten arama gelirleri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9.4, bir önceki döneme göre yüzde 4.6 oranında düşerek, brüt 1.1 milyar lira olarak gerçekleşti.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN