Her on kişiden birinin kredi notu hesaplanamıyor

betulsungurlu
İçindekiler

Bankadan kredi istediğinizde kredi notunuz sizin için en önemli referans niteliğinde! Bankaların kredi verip vermeme kararını oldukça değiştirebiliyor. Ancak herhangi bir kredi geçmişiniz yoksa kredi notunuz hesaplanamıyor.

Bankalar tüm kredili müşterilerinin hesap bilgilerini Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşıyor. Bunlar arasında bankaların sadece kredi kart kullanan ya da sadece tüketici kredisi müşterileri de var. Ya da hepsini birden kullananlar! Bu kişilerin kredi limitleri, borçlarını ödeyip ödemediği, gecikmeli ödemeleri, kalan borçları gibi tüm bilgiler kayıt altında tutuluyor. Üstelik sadece bir seneye de ait değil. Geçmiş yıllardaki bankalarla olan kredi ilişkileri de veri tabanında kayıtlı! Hal böyle olunca kayıtlı kişiler arasında derecelendirme yaparak not vermek son derece kolay.

Daha önce bankalarla hiç kredi ilişkisi olmamış ya da yeterli kredi geçmişi olmayan kişiler için ise kredi notu hesaplanamıyor. Kredi Kayıt Bürosu verilerine göre banka sorgulamalarında her on kişiden birine kredi notu hesaplanamıyor.

Türklerin kredi notu ortalaması 1200

Kredi Kayıt Bürosu verilerine göre 2013 yılı Ocak ayında bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notu ortalaması 1222 iken, Mayıs ayında bu rakam 1182’ye düştü. Genel olarak yapılan kredi başvurularında kredi notu ortalamasının 1200 civarında olduğunu söylemek mümkün. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan kredi notu 1 ile 1900 arasında derecelendiriliyor. 1 en yüksek riski, 1900 ise en düşük riski temsil ediyor. Kredi geri ödemelerinde gecikme, yüksek borçluluk oranı kredi notunu düşürüyor.

Kredi notunuzu takip edin

Kredi notunuzu takip ederek risklerinizi ve kredibilitenizi yönetebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu bankalardan sonra yakın zaman önce kredi notlarını genele de açık hale getirdi. Elbette sizden başkasının notunuzu öğrenebilmesi için izniniz gerekli ama siz dilerseniz kendi notunuzu internetten öğrenebiliyorsunuz. Bunun için KKB’ye üye olmanız gerekiyor. Kimlik doğrulama ve kredi kart bilgilerinizin ardından kredi notunuza ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Ücreti yaklaşık 3 TL!

betulsungurlu
Betül Sungurlu
323 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar