Kredi Kayıt Bürosu, güncel ve geçmiş kredi hareketlerini baz alarak her bireysel müşteriye bir kredi notu hesaplıyor. Bu kredi notu da kişinin ödeme yükümlülüklerini yerine getirme ihtimali hakkında bankalara fikir veriyor.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan kredi notları 1 ile 1900 arasında derecelendirilirken, notu “1” olanlar bankalar açısından en riskli müşterileri, “1900”olanlar ise en az riskli müşterileri temsil ediyor. Kredi notları bu iki aralık arasında değişiyor. Türkiye’de bireysel müşterilerin kredi notu ortalaması yaklaşık olarak 1200 civarında şekillenirken, KKB kayıtlarına göre her iki bireysel bankacılık müşterisinden birinin kredi notu “iyi” veya “çok iyi” olarak hesaplanıyor.

Bankacılık sektöründe bireysel müşterilerin skor dağılımını inceleyen Kredi Kayıt Bürosu verilerine göre, kredi notu “çok iyi” olan müşteriler toplam müşterilerin yüzde 21’ini oluşturuyor. Kredi notu “iyi” olanların oranı ise yüzde 27! Bu verilere göre bireysel müşterilerin yüzde 48’i bankalardan rahatlıkla kredi alabilecek durumda…

Her beş kişiden biri ise riskli grupta yer alıyor

KKB verilerine göre ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeme ihtimali kuvvetli olan ve “riskli” olarak adlandırılan yüzde 10 oranında bir bireysel müşteri grubu bulunuyor. Aynı şekilde ödeme yükümlülüklerine yerine getirmeme ihtimali çok daha yüksek olan ve “çok riskli” olarak değerlendirilen bir yüzde 10’luk grup daha bulunuyor. Bu verilere göre bireysel müşterilerin yüzde 20’si bankalar açısından riskli grupta yer alıyor ve bu kişilerin kredi alabilme şansları oldukça düşük görünüyor.

Her üç kişiden biri “orta” riskli

Kredi verme kararı alırken KKB skoruna oldukça önem veren bankaların özelikle risk durumu “orta” çıkan müşteriler konusunda kafası karışıyor olmalı!

Kredi Kayıt Bürosu verilerine göre bireysel müşterilerin yüzde 30’unun kredi not derecesi “orta” olarak hesaplanıyor. Üstelik bu grup çoğunluğu temsil ediyor. Kredi skorunu artırmak mümkün Kredi not derecelendirmesi “orta” olanlar için daha kolay olsa da “riskli” grubun da kredi notunu yükseltmesi imkânsız değil. Hem daha kolay hem de daha avantajlı şartlarla kredi alabilme imkânına kavuşabilmek için kredi skorunuzu artırmanın yollarını kredi skorunuzu artirmanin 7 basit yolu öğrenmekle başlayabilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.