Her dört TL nakit ihtiyacının biri nakit avanstan karşılanıyor!

betulsungurlu
İçindekiler

Enuygun.com’un  Bankalararası Kart Merkezi ve Türkiye Bankalar Birliği verileri ile derlenmiş analizine göre tüketiciler kısa vadeli nakit ihtiyaçlarının her dört TL’sinin üçünü ihtiyaç kredilerinden, birini ise kredi kartından nakit avans çekerek gideriyor. TBB verilerine göre 2011 yılının ilk yarısında bankalardan 40 milyar TL ihtiyaç kredisi,  BKM verilerine göre ise 2011’in ilk sekiz ayında kredi kartlarından 16,4 milyar TL nakit avans çekildi. Bu verilere göre tüketiciler ortalama olarak her ay 6,7 milyar TL ihtiyaç kredisi ve 2 milyar TL nakit avans çekiyor.

Taksitli nakit avans uygulaması nedeniyle tüketiciler için kredi kartının sadece alışverişte değil nakit ihtiyaçlarında da taksitli nakit kredi aracına dönüştüğünü belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “Üstelik kredi kartları hazır kredi niteliğinde ve kartta kullanılabilir limit yeterli ise başvuru-onay süreci ile uğraşılmıyor. Örneğin kredi kartınızdan 1000 TL çekip karta bu tutarı 12 taksitle ödeyebiliyorsunuz. Kredi kart faizlerinin göreceli olarak düşmesi de bu uygulamanın bir süredir daha çok rağbet görmesine neden oldu ve nakit avans kullanımı boyut değiştirdi ”, dedi.

Kredi kartından her 10 TL alışverişe karşılık 1 TL nakit avans

Enuygun.com’un analizine göre,  Türkiye’de kredi kart sayısı 2011 Ağustos ayı itibariyle 50 milyona yaklaştı. 2011 yılının ilk sekiz ayında kredi kartları nakit avans çekme işleminde yaklaşık 65 milyon kere, alışverişte ise 1,4 milyar kere kullanıldı. Aynı dönemde tüketiciler kredi kartından 16,4 milyar TL nakit avans çekerken,  166,3 milyar TL alışveriş yaptı. Bu verilere göre Türkiye’de kredi kartından yapılan her 10 TL alışverişe karşılık 1 TL nakit avans çekiliyor. Bu oran kart sayısı artışından bağımsız olarak son beş yılın trendini oluşturuyor. 2011 yılında nakit avans işlem başına ortalama tutar 250 TL; alışveriş başına işlem tutarı ise 117 TL olarak gerçekleşti.

 

BDDK’nın son kararı ile ödeme performansı kriterlerini tutturamayan tüketici, borcunu kapatana kadar nakit avans çekemeyecek ve kredi kartlarında limit artırımı engellenecek. Ancak bu kişilerin nakit ihtiyacı devam ediyor olacak diyen Sungurlu “ Yeni uygulama ile ödemelerini çevirmekte zorlanan kart kullanıcısı geçici çözümler yerine kalıcı çözümler üretmek zorunda kalacak. Ancak bir kısım da kredili mevduat hesabı gibi yine alternatif hazır kredilere yönlenecek ki bu kredi türünün faiz oranı aylık %5 civarında ve şu an tüketiciye sunulan en yüksek faizli kredi Türkiye’de. Bu da tüketicinin daha fazla faiz yüküyle karşı karşıya kalması anlamına gelecek. Tüketicilerin faiz oranları arasındaki farka dikkat etmesi ve maliyetlerini hesap ederek çözüm üretmelerini öneriyoruz”, dedi.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar