Her dört kazadan biri park halinde gerçekleşiyor

betulsungurlu

2008 yılından bu yana maddi hasarlı trafik kazaları, tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında düzenledikleri kaza tespit tutanağı ile resmileşiyor. Zorunlu trafik sigortası ve kaskonuzu aldığınız sigorta şirketleri, bu tutanak ve ekspertiz raporlarına göre ödemeleri gerçekleştiriyor. 2012 yılında 1 milyona yakın kaza tespit tutanağı tanzim edildi.

En çok rastlanan maddi hasarlı kazalar yüzde 25’e yakın oranla araç park halindeyken gerçekleşiyor. İkinci en sık yapılan kaza türü ise yüzde 15 ile öndeki araca arkadan çarpma vakaları! Tali yoldan anayola çıkan araçların neden olduğu kazalar ise yüzde 8 ile üçüncü sırada yer alıyor. Başımızda gelmeyecek sanırız ama bir kaza ile karşılaştığımızda da ilk anda ne yapacağımızı şaşırırız. Kaskosu olan araç sahipleri bile neler yapmasını gerektiğini tam olarak bilemeyebilir. Ancak sigorta şirketlerini arayarak sırasıyla yapılması gerekenler konusunda danışmanlık alabilirler.

 

İçindekiler

Sigorta şirketinizi arayın

Gerekli evrakların tanziminden sonra kasko şirketi, poliçe sahibinin yerine geriye kalan işlemleri hasar tazminine kadar takip eder. Park halindeki aracınız zarar görürse aracınıza zarar veren kişi belli ise karşılıklı olarak kaza tespit tutanağı tanzim edebilirsiniz. Hasarlı aracınızın fotoğraflarını çekip tutanağa ekleyin. Ayrıca araç sahibinin ehliyetinin ve trafik sigortası poliçesinin de fotokopisini almanızda fayda var. Alkollü ya da ehliyetsiz bir sürücü ile karşı karşıya kalırsanız ya da karşılıklı anlaşamıyorsanız kazayı polise bildirmeniz gerekir.

Sigorta şirketine 5 iş günü içerisinde bildirmek zorundasınız

Kaskonuz varsa tüm bu evrakları ilgili sigorta şirketine iletmeniz gerekir. Kaskonuz yoksa evrak takibini sizin gerçekleştirmeniz gerekecek. Bu durumda hasar ihbarını karşı tarafın sigorta şirketine 5 iş günü içerisinde bildirmeniz gerekir. Aracınızı bu sigorta şirketinin anlaşmalı servislerinde tamir ettirebilirsiniz. Bu servisler sigorta işlemlerinizin takibini de gerçekleştirebileceği için size daha pratik bir süreç yaşatacaktır. Aracınıza zarar veren kişi belli değilse durumu polise bildirmelisiniz. Polis tutanağı ile kasko şirketinize başvurabilirsiniz. Aracınızın hasarı küçükse bazı sigorta şirketleri sadece sizin beyanınızı da yeterli bulabilir. Bu konuyu sigorta şirketinize danışabilirsiniz.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN