Her 5 TL’lik kredi kartı borcumuzun 2 TL’si taksitli borç

betulsungurlu

 

Kredi kartlarında taksitli borçlar artıyor…

Türkiye’deki kredi kartı sayısı 48 milyonu geçti. Kredi kartlarında borç tutarının toplamında yükseliş yaşanırken, taksitli borç oranlarında da artış görülüyor. Enuygun.com’un analizine göre kredi kartlarına borçlu olduğumuz her 5 TL’nin ikisini taksitlendiriyoruz.

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre ülkemizde kredi kartına olan her 5 TL’lik borcun 2 TL’si taksitli borç, 3 TL’si ise taksitsiz borçtan oluşuyor. Toplam kullanımda taksitli borç oranı giderek artarken taksitsiz borçlanma azalıyor. Son bir yılda kredi kartı sayısı ile birlikte kredi kartına borçlanma miktarının da arttığı görülüyor. Öte yandan kredi kartları borçlarının toplam krediler içindeki payı azalıyor.

Enuygun.com’un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verileri ile derlenmiş analizine göre 2011 Mart - 2010 Mart arasında Türkiye’deki kredi kartı sayısı 3,2 milyon adet artarak 47,86 milyona ulaştı. 2011 Nisan ayındaki artış da eklenince toplam kart sayısı 48 milyonu geçti. Kredi kartı sayısının yanı sıra kredi kartı borcunun da artış gösterdiğinin belirtildiği analizde, taksitli alışverişin toplam kullanım içindeki payının yükseldiğine dikkat çekiliyor.

Enuygun.com’un BDDK verilerine dayanarak gerçekleştirdiği analize göre 2010 Mart - 2011 Mart arasında sektörde bireysel kredi kart borç bakiyesi yüzde 20 artarak 44,65 milyar TL’ye yükseldi. Aynı dönemde taksitli bireysel kredi kart borcu yüzde 33,5 artarak 19,64 milyar TL’ye çıkarken taksitsiz kredi kart borç miktarı ise yüzde 10 artarak 25 milyar TL’ye ulaştı. Bu verilere göre, 2011 Mart ayı itibariyle toplam bireysel kredi kart borç bakiyesinin yüzde 44’ünün taksitli, yüzde 56’sının ise taksitsiz borçlardan oluştuğu görülüyor. 2010 Mart ayında bu oranlar sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 60, 2009 yılının Mart ayında ise yüzde 34 ve yüzde 66 seviyesindeydi. 

Takipteki bireysel kredi kartlarının son bir yılda özellikle kredi kartı kullanım artışından da etkilenerek yüzde 11’den yüzde 8,3’e gerilediğini belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “2010 Mart döneminde sektörde 4 milyar TL olan takipteki bireysel kredi kart borçları 2011 Mart ayında 3,7 milyar TL’ye düştü,” dedi. Sadece bireysel tüketicilerin borçlanma miktarının son bir yılda 7 milyar TL arttığına dikkat çeken Sungurlu, “Buna rağmen kredi kartlarının toplam krediler içindeki payı azalıyor. 2009 sonu itibariyle toplam kredilerin %9,3’ünü oluşturan kredi kartlarının payının 2011 Mart itibariyle %7,9’a gerilediği görülüyor. Bunun en önemli nedeni ise bu dönem içerisinde tüketici kredilerinin ve KOBİ kredilerinde yaşanan artış,” dedi.

Maliyetler açısından ihtiyaç kredilerinin kredi kartlarına kıyasla daha cazip koşullar sunması nedeniyle tüketiciler ödeyemedikleri kart borçlarını ihtiyaç kredileri ile kapatmaya çalışıyor. Ancak kredi kartları tüketiciler açısından hazır kredi olması ve geniş taksit imkanları nedeniyle tercih ediliyor. Alışveriş ve gecikme faizi gibi konularda bankalar arası çok fark bulunmadığını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Kart aidatı ve puan kazandırma açısından farklılıklar bulunuyor tabii. www.enuygun.com adresindeki sitemizde en avantajlı kredi kartını seçebilmeleri için kullanıcılarımıza yardımcı oluyoruz,” dedi.

 

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar