• Anasayfa
  • Bilgi
  • Her 4 kişiden 3'ü seyahat için aşı pasaportu almayı kabul edecek

Her 4 kişiden 3'ü seyahat için aşı pasaportu almayı kabul edecek

nihanbayram

Covid-19 gündeminde aşı ve aşılanma ilgili her gün yeni haberler almaya devam ediyoruz. Aşı pasaportu ihtimali de son günlerde sık duyduğumuz haberlerden. Aşılanmanın yaygınlaşmasıyla zorunlu hale gelebilecek aşı pasaportu, seyahat anlayışımızın tamamen değişeceğine işaret ediyor. Peki seyahat severler bu konuda ne düşünüyor?

The Vacationer adlı seyahat sitesi, 18 yaşından büyük olan Amerikalı kullanıcılarına aşı ve Covid-19 pandemisiyle ilgili bazı sorular yönelterek bir araştırma düzenledi. 9 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen araştırmanın sonuçları, gezginlerin 2021 seyahat planlarıyla ilgili birçok fikir sunuyor.

1- Seyahat etmek için aşı pasaportu almanız gerekseydi, alır mıydınız?

covid19 aşı pasaportu

Evet - %73,65

Hayır - %26,35

Her 4 kişiden 3’ü uçak bileti alırken ve seyahatleri sırasında hava yollarına ve sınır polislerine aşılanma durumlarını ve Covid-19 test sonuçlarını resmi olarak belgelemeyi kabul edeceğini söylüyor. Kişisel verilerin korunmasıyla ilgili endişelerin fazlasıyla yüksek olduğu bir dönemde, bu soruya evet cevabını verenlerin oranı oldukça yüksek. Araştırmaya katılan erkek kullanıcıların %77,73’ü aşı pasaportunu kabul edeceklerini belirtirken, kadın kullanıcıların %69,96’sı aşı pasaportuna sıcak bakıyor.

Uçak Bileti

2- Aşıya yüksek bulaş riski taşıyan ülkelere seyahat edecek kadar güveniyor musunuz?

Aşı uygulaması

Evet - %43,85

Hayır - %56,15

Bu soruya katılımcıların %56,15’inin hayır cevabını vermesi, insanların çoğunun aşıya tamamen güvenmediğini gösteriyor. Ancak Washington, Oregon, California, Alaska ve Hawaii’yi kapsayan Pacific bölgesinde yaşayan katılımcıların %58,14’ü aşı olduktan sonra yüksek bulaş riski olan ülkelere seyahat edeceklerini belirtiyor.

3- Covid-19 hala yayılmaya devam ederken, ne zaman tekrar rahatça seyahat edebileceğinizi düşünüyorsunuz?

covid19 seyahat

Şu an rahatça seyahat ediyorum - %28,64

Aşı olduğumda - %23,85

Genel nüfusun çoğunluğu aşılandığında - %31,54

Covid-19’dan önceki yaşantımıza dönmeden seyahat etmeyeceğim - %16,15

Genel nüfusun çoğunluğu aşılandığında seyahat konusunda rahat edeceğini belirten katılımcılar çoğunlukta olsa da şu an seyahat konusunda kendini rahat hissedenlerin oranı da yüksek. Şu an rahatça seyahat ettiğini belirten erkeklerin oranı, kadınlardan %7 daha fazla. Seyahat etmek için toplumun Covid-19’dan önceki yaşantısına geri dönmesini bekleyenlerin oranı da azımsanmayacak ölçüde.

4- Aşağıdaki durumlardan hangisi için aşı zorunluluğu gelirse aşı yaptırırsınız?

Covid19 uçak yolculuğu

Uçağa binmek - %63,08

Otelde konaklamak - %55,96

Spesifik bir eyalete seyahat etmek - %56,73

Yabancı bir ülkeye gitmek - %51,54

Hiçbir şekilde aşı olmayacağım - %21,35

Uçak yolculuğu, aşı olmayı kabul etmek için sunulan seçenekler arasında yaklaşık %7 farkla ilk sırada. Bu sonuçlara bakıldığında seyahat etmenin insanları aşı olmaya itecek bir güç olduğu görülüyor. Ancak tüm katılımcılar arasında ise aşı olmayı hiçbir sebeple kabul etmeyeceğini söyleyenlerin oranı, beklentilerden yüksek. Ayrıca bu soruyu cevaplayan katılımcılar arasında aşı olmaya kabul etmeye en yatkın grup, 60 yaş ve üzeri yaş grubu. Bu yaş grubundaki katılımcıların sadece %14,47, hiçbir koşuldu aşı olmayacaklarını iletti.

5- Sadece negatif sonuçlu test sonucu isteyen bir ülkeye aşı olmadan seyahat ederken kendinizi güvende hisseder miydiniz?

Covid testi

Evet - %40,58

Hayır - %59,42

Bu soruya verilen cevaplara bakarak katılımcıların negatif test sonucu ile uçak bileti almanın ve seyahat etmenin güvenilir olmadığını düşündükleri söylenebilir. Yaş gruplarına göre katılımcıların cevapları incelendiğinde, 18-29 yaş arası seyahat severlerin %57,14’ü aşı olmadan da başka ülkelere seyahat ederken kendilerini güvende hissedeceklerini belirtiyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar