Havalimanında ücretsiz bulabileceğiniz 8 şey

muratekinay

Havalimanları genellikle pahalı ve masraflı yerler olarak bilinir. Ancak bazı yerlerde durum hiç de öyle değil! Dünyanın farklı şehirlerinde bulunan havalimanlarında ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz hizmetler neler?

İçindekiler

1- Makinelerden akan temiz içme suyu

Yolculuk sırasında sudan daha hayati bir ihtiyaç olabilir mi? Son derece önemli hatta vazgeçilmez olan su için birçok havalimanında neredeyse ufak çaplı bir servet ödemek gerekebiliyor. Ancak bazı havalimanlarında ücretsiz olarak içme suyu doldurabileceğiniz otomatlar var. Örneğin Kuala Lumpur Havalimanı'nda uçağınızı beklerken yolcular için hazırlanan içme suyu çeşmelerinden yararlanabilirsiniz.

su icen kadın

Uçak Bileti

2- İnternette sörf yapmak için kablosuz internet

Özellikle son yıllarda internet olmadan neredeyse nefes bile alamaz hale geldik. Ne oldu da internete bu kadar bağımlı olduk derseniz, biz de bilmiyoruz. Ancak akıllı telefonlar ve sosyal medyanın her geçen gün gelişmesi ve uçak bileti satın almadan otel rezervasyonuna neredeyse her şeyin internete taşınması önemli bir etken olabilir. Tüm bunlar için ülkemiz başta olmak üzere dünyada birçok havalimanında internete ücretsiz olarak erişmek mümkün. Hatta havalimanlarının ücretsiz wi-fi bağlantılarının şifrelerini paylaşan siteler bile var.

ucretsiz wifi

3- Biraz rahatlamak isteyenlere duş 

Evet, havalimanında duş almak aklınıza ilk gelen şey olmayabilir. Ancak uzun ve yorucu bir uçuştan sonra kimse sıcak bir duşa hayır demez. Almanya'nın Münih şehrinde bulunan havalimanı ile dünyada bazı havalimanlarında duş alabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Üstelik buraları kullanmak ücretsiz!

munih dus

4- Yatağı aratmayan koltuklar

Havalmanında uzun bir rötar sırasında rahat bir uyku çekmek için yatak gibi geniş koltuklar olsun istemez miydiniz? Bazı havalimanlarında var. Hem de tamamen ücretsiz! Tek yapmanız gereken boş koltuklardan birini gözünüze kestirmek ve uzanmak. Tabii bunu yaparken uyuyakalıp, uçağa uzaktan el sallama riskinin bulunduğunu da unutmayın.

koltuk

5- Eğlenmek için oyun konsolları

Uçağınızı beklerken Playstation veya Xbox oynamaktan daha iyisi varsa, o da tüm bunları ücretsiz olarak yapabilmektir! Singapur'u dünyaya bağlayan Changi Uluslararası Havalimanı'nda hiç para ödemeden oyun oynayabileceğiniz konsollar sayesinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Aynı zamanda dünyanın en iyi havalimanlarından biri olan Changi Havalimanı'nda botanik bahçesi ve sinema salonunun bulunduğunu da unutmyın.

changi sinema

6- Şehri ücretsiz gezdiren turlar

Yine uzun bir rötarla karşı karşıya kalacaksanız, bu süreyi havalimanında beklemek yerine şehri turlayarak geçirebilirsiniz. Birçok havalimanında yolculara sağlanan ücretsiz şehir turlarıyla seyahat ettiğiniz yerin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

şehir turu

7- Sayfalar dolusu kitap

Havalimanında beklerken büyük bir kütüphanede kitaplara göz atmak ister misiniz? Yanıtı evet olanlar için dünyanın farklı havalimanlarında ücretsiz alanlar var. Örneğin Amsterdam Schipol Havalimanı'nda bulunan kütüphanede vakit geçirirken farklı konularda yazılmış kitapları okuyabilirsiniz.

kütüphame

8- Seyir terasları

Uçakların iniş ve kalkışlarını izlemekten hoşlananlar için de bazı havalimanlarında özel olarak tasarlanan alanlar bulunuyor. Yolunuz Zürih'e veya Frankfurt'a düşerse, bu şehirlerin havalimanlarında bulunan ücretsiz seyir teraslarından uçakların iniş ve kalkışlarını seyretme şansınız var. Üstelik uçağınızı terminalin kapalı ortamında beklemek yerine buralarda açık havanın keyfini çıkarabilirsiniz! Frankfurt'a uçup seyir terasını görmek isteyenler, şehre en uygun uçuşlar burada!

ucak


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN