Havalimanında rahat etmek için 6 öneri


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 45

Kimse havalimanında son anda uçağını kaçırmak, saatlerce kuyrukta beklemek veya daha ucuza alabileceği bir şey için küçük bir servet ödemek istemez. Peki, tüm bu olumsuzlukların nasıl önüne geçebilirsiniz biliyor musunz? İşte, havalimanında çok işinize yarayacak uygulaması basit birkaç tüyo...

1- Güvenlik sırasının önüne geçin

Uçağınızın kalkmasına sadece dakikalar kaldıysa, fazla kibarlık yapmanıza gerek yok. Havalimanı güvenlik kontrolünden hızlıca geçmek için doğrudan güvenlik görevlisine gidin ve durumu anlatın. Muhtemelen size öncelik tanıyacaktır. Bazı görevliler elektronik biletinizi görmek isteyebilirler. Bunun için biletinizi cep telefonunuzda kolay erişebileceğiniz bir yerde tutmanız yararınıza olur. Eğer bu kadar aceleniz yoksa, yine de çocuklu ailelerin olduğu sıralara girmemeye çalışın. Böylece bekleme sürenizi kısaltabilirsiniz.

2- Metallar el bagajına

Üzerinizde metal eşyalar varsa, bunları güvenlik kontolüne gelmeden el bagajınıza yerleştirin. Bu sayede tam x-ray cihazına geldiğinizde tek tek çıkarmakla uğraşmanıza gerek kalmaz. Sadece sırt çantanızı ve bavulunuzu bırakarak hızlıca geçersiniz. Kemer veya anahtarlık gibi eşyaları da çantaya atarak uçağa binince tekrar alabilirsiniz.

2- Metallar el bagajına

3- Uçağı kaçırmama alarmı kurun

Alarm denince aklınıza hemen sabah uyanmak için kurduğunuz alarm gelmesin. Havalimanına geldikten sonra telefonunuzda uçağa biniş saati için ikinci bir alarm daha kurun. Böylece etrafa bakınırken veya bir şeyler okurken içinde siz olmadan kalkan uçağa uzaktan bakmak zorunda kalmazsınız.

3- Uçağı kaçırmama alarmı kurun

 

4- Rötarı fırsata çevirin

Havalimanında fazladan bekleme anlamına gelen rötar, başta kulağa pek iyi bir şey gibi gelmese de bu durumu fırsata çevirebilirsiniz. Havalimanına gelirken yanınıza bilgisayarınızı da getirdiyseniz, birçok havalimanında ücretsiz olan internet bağlantısıyla işlerinizi halledebilirsiniz. Eğer havalimanı genelinde internet bağlantısı yoksa, bunun için kafe ve restoranlardan veya özel yolcu salonlarından yararlanabilirsiniz. Eğer uzun mesafelerde sık yolculuk yapıyorsanız, uzun mesafe uçuşlarında hayatı kolaylaştıran taktikleri de öğrenin.

5- Hediye işini halledin

5- Hediye işini halledin

Seyahat ettiğiniz yerde görüşeceğiniz kişilere hediye almanız gerekiyorsa, bunu havaalanında uçağınızı beklerken halledebilirsiniz. Eğer yurt dışına uçuyorsanız, işiniz çok daha kolay! Hemen bir duty free mağazasına girin ve sayısız çikolata, parfüm veya diğer hediyelikler arasından birini alın.

6- Beklerken eğlenin

6- Beklerken eğlenin

Uçağınızın kalkmasına daha çok varsa, bekleme zamanını daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan film izleyin veya taşınabilir DVD'lerden birini yanınızda getirin. Böylece ister havalimanında isterseniz de uçağın içinde beklerken sıkılmak yerine bu zamanı keyifli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Uçakla yolculuk yapmaya korkuyorsanız, bu korkunuzu aşmak için işinize yarayacak önerilere göz atmak isterseniz tıklayın.

6- Beklerken eğlenin

Tuğba Hacıbayramoğlu
2218 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.