Havalimanında bedava yapılabilecek 7 şey

nihanbayram

Uçak yolculuğunun daimi başlangıç ve bitiş rotası olan havalimanları genellikle pahalı yerler olarak bilinse de hiç para harcamadan yapabileceğiniz şeyler de var. Özellikle uzun süren bir rötara yakalandığınızda cüzdanınızdaki tüm parayı harcamadan yapabileceğiniz bu alternatifler hangileri dersiniz?

Uçakları izleyin

Uçakları izleyin

Havalimanları geniş pencereleri sayesinde uçakların iniş ve kalkışlarını izlemek için harika yerlerdir. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok. Pencerelerden birinin önüne oturun ve gökyüzüne süzülen veya iniş yapan uçakları izlemenin keyfini çıkarın.

Uçak Bileti

Kitap – dergi okuyun

Kitap – dergi okuyun

Tabii kendi kitabınızı ve derginizi... Havalimanına gelmeden önce çantanıza atacağınız bir kitap veya dergi sizi büyük bir masraftan kurtarabilir. Çünkü havalimanlarında genellikle kitaplar ve dergiler de diğer yerlere kıyasla pahalıdır.

İnsanları gözlemleyin

İnsanları gözlemleyin

Havalimanı aynı zamanda yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda yolcunun da bulunduğu bir yer. Sakin bir köşeye oturarak çevrenizdeki insanları gözlemleyebilir hatta onların gittikleri yerler ve yolculuk nedenleri ile ilgili küçük tahminler de yapabilirsiniz.

Plan yapın

Plan yapın

Yanınızda küçük bir defter ve kalem varsa gideceğiniz yerde yapacaklarınız, ziyaret edeceğiniz kişiler gibi konularda plan yapabilirsiniz. Böylece vardığınızda genel olarak ne yapacağınızı ve kimlerle görüşeceğinizi de bilirsiniz.

Duty free mağazalarını gezin

Duty free mağazalarını gezin

Eğer yurt dışında bir yere uçuyorsanız duty free mağazaları gezmek de harika bir alternatif olabilir. Ancak eğer kendinize hakim olma konusunda pek güvenmiyorsanız bu mağazalardan uzak durmaya çalışın.

Belgelerinizin kopyasını alın

Belgelerinizin kopyasını alın

Özellikle yurt dışına çıkıyorsanız havalimanında cep telefonunuzla pasaport, kimlik gibi önemli belgelerinizin fotoğrafını çekerek kendinize e-posta ile gönderebilirsiniz. Böylece para harcamadan vakit geçirirken bunları kaybetme veya çaldırma ihtimaline karşı da önlem almış olursunuz.

Sohbet edin

Sohbet edin

Eğer yanınızda arkadaşınızla birlikte seyahat ediyorsanız ve uçak saatine daha çok varsa bir köşeye geçip sohbet edebilir, yolculuğunuzu planlayabilirsiniz. Tek başınıza seyahat ediyorsanız yakınlarınızda uçağını bekleyen diğer yolcularla da sohbet edip seyahat ettikleri yerleri, yaşadıkları şehirleri öğrenebilir, bu sayede yeni dostluklar da kurabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN