Hat kapatılırken alınan 'fesih ücreti' kaldırıldı

betulsungurlu
İçindekiler

Tüketicilerden gelen şikayetler arttıkça yetkili kurumlar tüketici haklarını korumaya devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından Eylül ayında yayınlanan kurul kararına göre bundan sonra işletmeciler hat kapatırken tüketiciden ücret talep edemeyecek.

Bazı operatörlerin hat kapatırken bile tüketiciden ücret talep etmesi, BTK Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı’nın dikkatini çekti. Konuyu incelemeye alan BTK, işletmeciler tarafından fesih taleplerinin “fesih işlem ücreti” ya da benzer başka bir isim altında herhangi bir ücret alınmaksızın yerine getirilmesini birkaç gün önce karara bağladı. Ayrıca “abone isteği ile kapama” ücret kaleminin “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi”’nden de çıkarılmasını kararlaştırıldı. Bundan sonra abonelerin hat kapama talepleri sırasında böyle bir ücret ile karşılaşmaması gerekiyor.         

Bu konuya benzer şikayetleriniz varsa  https://www.enuygun.com/bilgi/gsm-ya-da-internetle-ilgili-sikayetlerinizi-nasil-cozersiniz  adresli yazımızdan bilgi edinebilir, şikayetleriniz için nerelere başvruda bulanabileceğinizi görebilirsiniz

Faturasız hatlara yeni düzenlemeler

Özellikle kayıtlı abonesi ile kullanıcısı farklı olan kontörlü hatlarda yaşanan güvenlik sorunlarının giderilmesine çalışan BTK, çözüm için gereken tedbirleri alması için işletmecilere 1 yıl süre verdi. Üzerine kayıtlı hattın haberi olmadan başka kişiler tarafından kullanılmasından dolayı zarar gören tüketicilerin mağduriyetini önlemek için bundan sonra abonelik sözleşmesine aracılık eden bayi personelinin de TC Kimlik numarası sözleşmede ya da ekinde kayıt altına alınacak.

Ayrıca kontörlü hatta bir başka hattan transfer edilen kontör/TL’ler ikinci kez bir başka hatta transfer edilemeyecek. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması için BTK’nın işlemecilere verdiği süre ise 3 ay!

Kontörlü bir hatta yapılan kontör/TL yüklemesinin de en fazla yüzde 50’si bir başka hatta transfer edilebilecek. BTK kararına göre bu yeni düzenlemenin de en geç 3 ay içerisinde işletmeciler tarafından uygulamaya geçirilmesi gerekiyor.

Faturasız hatlarla ilgili düzenlemeler hakkında daha detaylı bilgi almak için ise https://www.enuygun.com/bilgi/omur-boyu-45-faturasiz-hat yazımızı inceleyebilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar