Hastaneni seç, doktoruna ulaş!

betulsungurlu

Bundan sonra rahatsızlanınca kime görünsem diye düşünmeye  gerek yok! SGK’nın birkaç ay önce hizmete sunduğu internet sayfası, bu konudaki soru işaretleri gideriyor. İnternet üzerinden SGK ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşları, anlaşmalı branşlar ya da doktorlar anında görüntülenebiliyor. Hatta uygulama ile özel hastaneye ödenecek maksimum tutarları öğrenmek bile mümkün!

İnternette http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/index.faces adresi üzerinden SGK ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarını il bazında sıralayabilirsiniz! Anlaşmalı branşlar ya da hizmet sunucusu türü gibi daha detaylı sorgulama da yapılabiliyor.

SGK’nın “hastaneni seç, doktoruna ulaş” sloganıyla oluşturduğu bu yeni uygulama oldukça başarılı!  Rahatsızlığının konusuna göre kendi ilinde bulunan anlaşmalı özel hastaneler internet üzerinden listelenebiliyor. Hatta belirlenen hastanedeki anlaşmalı doktorlar arasından seçim yapmak bile mümkün! Ya da kendi bölgesine yakın özel bir sağlık kuruluşundan hangi tür rahatsızlıklar için SGK kapsamında servis alınabileceği öğrenilebiliyor.

Sistemde, belirlenen özel hastane ya da poliklinikte görünülebilecek doktorların özgeçmişine yer verildiği gibi hastanenin hastadan alabileceği maksimum ilave ücret de hesaplanabiliyor. Bu uygulama ile hastanın doktora ya da ödeyeceği paraya göre seçim yapması da mümkün oluyor. 

Yukarıda verdiğimiz link üzerinden ilave ücret alınmayacak kişiler, katılım payı alınmayacak haller ya da sağlık hizmetleri gibi konularda hakkında da bilgi alabilirsiniz. Örneğin yoğun bakım servisleri, kanser tedavileri, yenidoğan sağlık hizmetleri, organ nakilleri ya da diyaliz tedavileri, ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri arasında yer alıyor.

Trafik kazaları da bir diğer istisna! Sigortası olsun ya da olmasın tüm kazazedelerin üniversitelere bağlı hastaneler ya da özel sağlık kuruluşlarından aldığı tedaviler için gerekli masraflar SGK tarafından karşılanıyor. Tedavi bedellerinin kurum tarafından ödeebilmesi için durumun trafik kazası olduğunun polis raporu, jandarma raporu ya da adli vaka raporu gibi belgelenmesi ya da kaza tespit tutanağının verilmesi gerekiyor.

Diğer tüm sorularınız için hazırlanmış http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/index.faces bu linki dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar