Türkiye Bankalar Birliği, 180 gün boyunca kesintisiz olarak hareket yapılmayan mevduat hesapları için bankaların herhangi bir işlem talep ehmeyeceğini açıkladı.

Zaman zaman tüketici mağduriyetlerine yol açan ve sık sık bankaların kullanılmayan hesaplar için bile para talep ettiği hesap ücretleri için artık para istenmeyecek.

180 gün hareketsiz kalan hesaptan para talep edilmeyecek

Türkiye Bankalar Birliği TBB, yaptığı yazılı açıklamada “Müşterilerin, kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, mevduat ve katılım fonu hesapları hakkında bilgi alabilecekleri ortak bilgi sistemi kurulacak. Bu süre zarfında hareketsiz kalan hesaplar için her hangi bir ücret tahakkuk ettirilmeyecek. Tahsil edilemeyen, kredi kartı, mevduat ve katılım fonuna ilişkin yıllık üyelik ve hesap işletim ücretleri, tahakkuk tarihinden itibaren en fazla son oniki aylık dönem için, sonradan tahsil edilmek üzere bekletilebilecek” dedi.

 

İcra takibi yapılmayacak

Hesap işletim ücretleri ters kayıt yapılmak suretiyle iptal edilecek. Yine tüm bu hesapların tahsili için müşteriler hakkında icra takibi yapılamayacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2331 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.