Hangi ülkeye hangi mevsimde gidilir?

cemdisbudak
İçindekiler

Dinlenebilmek, keyifli saatler geçirebilmek için bulduğumuz her fırsatı yakalamalı, mevsim fark etmeksizin güzel yerlere gitmeli kesinlikle. Yine de bazı ülkeler bazı mevsimlerde çok daha güzel oluyor. Seyahat tercihlerimi yaparken ilk sorum “bu mevsim nereye gitmeli?” oluyor, sonra oraya göre planlar yapıyorum.

KIŞ

Kışın tatil denilince akla ilk gelen yerler kayak merkezleri oluyor. Kış mevsiminde kayak için Avrupa’yı tercih edeceklerin ilk durağı ise Alpler.  Kayak merkezleri de kendi aralarında ayrılıyor özellikle sosyete için Fransa’da bulunan Couchevel ve Espace Killy pahalı olmalarına rağmen en çok tercih edilen bölgeler. İtalya, Avusturya ve İsviçre’de dünyanın en güzel kayak merkezlerine sahip olan ülkelerden bazıları ama biraz daha ucuz bir kar tatili yapmak istiyorsanız; Çek Cumhuriyeti’nde Spindleruv Mlyn, Sırbistan’da Kopaonik, Makedonya’da Popova Sapka güzel alternatifler.

Aslında çoğumuz soğuk tatili sevmiyoruz bu yüzden tam da kış için bize tek yön kalıyor; güney. Brezilya, Arjantin, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Şili ve Kosta Rika gibi sıcak ülkeler kıştan kaçmamıza yardımcı olmak için bekliyorlar.

İLKBAHAR

Tatil için eğer sahil ve kumsal hayallerim yoksa tarihi yerler görmek, ülkelerin kültürünü tanımak istiyorsam, genelde bunu ilkbaharda yaparım. Hem genel anlamda turizm sezonu başlamadığından kalabalık olmaz hem de mevsim şartlarından dolayı çoğu şehrin sokaklarında rahatlıkla gezebilirim.

İspanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Fas ve Almanya gibi ülkelere bu mevsimde gitmek mevsimin avantajlarından faydalanmamızı sağlıyor.  Özellikle İtalya’da Floransa ve Venedik turunu öneririm. Nisan gibi gidilecek en güzel yerlerse Japonya ve Mısır. Mısır’da yüzmek gibi bir planınız varsa suların biraz ısınmasını bekledikten sonra Haziran başında Şarm El-Şeyh’e de gidebilirsiniz. Phuket ve Phiphi Adaları da bu mevsimde çok güzel olur.

YAZ

Kuzey yarım küre için denize, sahillere koşma vakti. Çok fazla uzağa gitmeden hemen Türkiye’den örneklerle başlayayım. Zaten uluslararası bir boyut kazanmış olan Muğla’nın; Fethiye, Marmaris ve Bodrum’u çok güzel alternatifler. Komşumuz Mikanos Adası da bu mevsimde müthiş hareketli oluyor. Yağmurlardan kurtulmuş bir İngiltere görmek istiyorsanız, tam seyahat zamanı. İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları da bu mevsimin tadını tam anlamıyla alabileceğiniz bir alternatif. Balkanlar’da özellikle denize sahili olan ülkelere gitmek için de doğru zamanlar. Daha az sıcak istiyorsanız St Petersburg ve Norveç, İsveç gibi yukarılarda yer alan bölgelere gidebilirsiniz, konumlarından dolayı neredeyse hiç akşam olmadığından eğlence 7/24 devam ediyor. Safari planlarınız varsa Afrika için yaz doğru mevsim.

SONBAHAR

Eylül ve Ekim ayında da yine sıcak ülkelere giderek denize girebileceğiniz bu son zamanları değerlendirebilirsiniz. Benim sonbahar için ilk tercihim Paris, kentin aşk ile eş anlamlı oluşu ve bu mevsimde yağmurları ile ünlü oluşu başarılı bir kompozisyon oluşturuyor. Soğuklarıyla ünlü Moskova’ya gitmek için de güzel bir zaman, zira bir iki ay sonra gezemeyebilirsiniz. Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde de sıcaklığın azaldığı nem oranının düştüğü en uygun zamanlar. Yağmur ve rüzgarı seviyorum diyorsanız adres açık; İngiltere, Londra.

Hangi mevsim olursa olsun, bütçenizi sarsmamak için yapacağınız tatil planlarını netleştirir netleştirmez uçak biletinizi ve otel rezervasyonlarınızı yapmayı unutmayın.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar