Hava şartları seyahatlerimizde beğeni seviyemizi oldukça etkileyen bir etken. Yazın gittiğinizde müthiş keyif alacağınız bir şehre, kışın gittiğinizde aynı oranda tadına varamamış olabilirsiniz. Hele bazı şehirler var ki güzel mevsiminde gitseniz aşık olacak kadar sevebilirsiniz. Dünyanın belli başlı şehirleri için gidilebilecek en ideal zamanları araştırdık.

Roma:

Roma belki yılın her mevsimi güzel ve turistik bir şehir. Ancak Roma sokaklarında gönlünüzce dolaşmak, kafelerinde oturmak şehrin havasını tam hissetmek için yazın ya da bahar aylarında gitmelisiniz. Kışın günlerce yağan ve neredeyse hiç dinmeyen yağmur ve bazen soğuk bir hava gezinize gölge düşürebilir. Yazın belki Temmuz ortası ve Ağustos sonuna kadar biraz hava sıcak gelebilir ama en azından akşamüzeri ve akşamları şehri keyfini çıkabilirsiniz. En uygun Roma uçak biletlerine göz atmak için tıklayın...

Roma:

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Paris: 

Paris kışı çok soğuk geçiren bir şehir. Ancak yılbaşı dönemi süslemeler ve ışıklandırmalar kışın gitmek zorunda kalanlar için cazip gelebilir. Disneyland’ı ise kışın gezmek zor. Eğer Paris’e gittiğinizde çocuğunuza birlikte Disneyland’a gidecekseniz yazı ya da bahar aylarını tercih edin ancak bahar aylarında aşır yağmur görülebilir. Şehri gezmek için en güzel aylar Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları.

Paris: 

Budapeşte

Avrupa’daki diğer şehirler gibi kışların soğuk geçtiği bir kent Budapeşte bu yüzden gezmek için yaz ya da bahar aylarını tercih etmenizde fayda var. Tuna nehri kenarında uzun yürüyüşler yapmak, saraydan şehrin manzarasına bakmak, nehir turu yapmak istiyorsanız yaz ayları en ideal olanı. Bana sorarsanız, Eylül ayında Budapeşte’ye gitmiştim ve çok keyif almıştım. Budapeşte uçak biletlerine göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Budapeşte

Londra

Londra yaz kış yağmurla karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğu bir şehir. Kışı çok soğuk yazı da çok sıcak geçmez ancak güneşli gün sayısı da azdır. Londra’ya özgü puslu ve biraz da gri bir havası vardır. Ancak yine de müzeleri, tarihi eserleri ünlü lokantaları ve alışveriş olanaklarıyla gezilesi bir şehir. Bana kalırsa uygun fiyatlı bilet bulduğunuz her zaman gidebileceğiniz bir şehir.

Amsterdam

Amsterdam özellikle bahar aylarında ve yazın keyfini çıkabileceğiniz şehirlerden en güzel zamanın da yağışların az olduğu Mayıs ayı olduğu söylenir. Bir de şehirde çok sayıda festival gidiş takviminizi bu festivallere göre düzenleyebilirsiniz.

Amsterdam

Cape Town

Güney Afrika’nın en önemli turistik şehirlerinden Cape Town Güney Yarımküre’de yer aldığı için iklimlerin bize göre ters olduğu bir bölgede. Yani bizler kış aylarını yaşarken Güney Afrika’da yaz yaşanır. Buna göre seyahat programı yapmanız gerekir. Aynı zamanda Afrika kıtasının da en gelişmiş kenti Cape Town ayrıntılı şehir rehberine göz atmak için tıklayabilirsiniz...

Cape Town

Rio de Janeiro

Güney Amerika’nın en popüler şehirlerinden Rio de Janeiro da biz kışı yaşarken gitmeniz gereken şehirlerden biri. Ocak Şubat ve Mart ayları Rio’da yaz aylarının yaşandığı zamanlar. Üstelik her sene bu aylarda dünyaca ünlü Rio karnavalı da yapılıyor.

Rio de Janeiro