İçindekiler

Kredi kartı ile alışveriş yapmanın faydalarını genel anlamda tartışıyoruz. Ancak kredi kartı kullanmanın da, daha doğrusu kredi kartı sahibi olmanın da bazı kuralları olmalı. Kredi kartı kullanıcılarına ilk uyarıyı, kredi kartının bedava alışveriş imkanı olmadığını hatırlatarak yapıyoruz.

Kredi kartından nakit avans çekmenin çok büyük bir risk olduğunu belirtiyoruz. Bununla beraber kredi kartı borcunuzda yer alan asgari ödeme tutarını ciddiye almamanızı ve kesinlikle borcunuzu her ay düzenli kapatmanızı söylüyoruz.

Kredi kartı kullanma bilincine sahip tüketicilerde son zamanlarda gözlemlediğim bir durum; cüzdanda yeri olmayan çok sayıda kredi kartından kurtulma yoluna gitmeleri oluyor. Ekonomik büyümeyi artırmak amacıyla tüketimin yükseltilme politikası sonucunda hayatımıza yoğun şekilde giren kredi kartlarının sayısı da, 2002 yılından sonra cüzdanlarda artmaya başladı.

Deste deste kredi kartı kolleksiyonu yapan tüketiciler, ay sonlarında karşı karşıya kaldıkları manzara sonrasında bu alışkanlıklarından vazgeçmeye çalışsalar da, pek başarılı olamadılar. Çok sayıda kredi kartına sahip olmayın! Cüzdanınızda çok sayıda kredi kartı olmasının hiçbir avantajı yok. Kredi kartlarının limiti gelirinize ve yaptığınız harcamalara göre belirlenir.

1.000 TL altında bir maaşa sahipseniz ve banka size 500 TL’lik bir kredi kartı limiti koyuyorsa bu sizi utandırmak için değildir. Siz gidip, diğer bankalardan da 500 TL limitli kredi kartları çıkartıp, kredi kartı limitler toplamınızı 2.000 TL’ye çıkartırsanız böbürlenemezsiniz. Aksine batışınızın resmini çizmeye başlarsınız.

Bu şekilde kredi kartı sahibi olmak bütçenize düşmanlık yapar. Çünkü muhtemelen taksitli yaptığınız alışverişlerin genel toplamına bakmadan, aylık taksit oranlarını düşüneceksiniz. Bu şekilde düşünerek zorunlu ihtiyaçlarınızın dışında lüks isteklerinize harcama yapmaya başlayacaksınız. İşte o sırada kredi kartının nimetinden faydalanmak yerine, bütçenizi zor duruma sokma fonksiyonunu devreye sokacaksınız.

Bu nedenle gelirinizin farkında olarak, giderlerinizi buna göre ayarlamak zorunda olduğunuzun farkına varın.

Tek bir kredi kartına sahip olarak, harcamalarınızı bu kredi kartı ile yapın. Bu sahip olduğunuz kredi kartının limitini, bankanız yükseltmeye çalışsa dahi siz düşürün. Yüksek kredi kartı limiti size fayda sağlamaz.

Gelirinizin üzerinde bir kredi kartı limitine asla sahip olmayın!

Hangi kredi kartı daha avantajlı?

Kredi kartlarını birbirleri ile karşılaştırdığımız zaman ufak tefek avantajları göze çarpıyor. İlk olarak söyleyebileceğimiz şey; bütün kredi kartlarının nakit faiz oranlarının, gecikme faiz oranlarının ve alışveriş faiz oranlarının eşit olduğu.

Nakit faiz oranı ve alışveriş faiz oranları yüzde 2.12 olurken, gecikme faiz oranı yüzde 2.62 oranında bulunuyor. Kredi kartlarında yıllık aidat ücreti almak yasal mı değil mi tartışmaları olsa da, yıllık ücretleri farklılık gösteriyor.

Bu ücret 15 TL’den başlayarak 100 TL’ye kadar çıkıyor. Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi olarak üç banka ve bu bankaların kredi kartlarını incelediğimiz zaman, en ucuz kart üyelik ücretinin 44 TL ile Garanti Bonus Card’ın olduğunu görüyoruz.

Akbank Axess kredi kartının 50 TL ve Yapı Kredi Worldcard kredi kartının yıllık ücreti 55 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu üç bankanın kredi kartını kullandığınız zaman kazanacağız bonuslar da farklılık gösteriyor. Akbank Axess ile yaptığınız alışverişlerde chip para 1TL’ye eşit oluyor.

Bonus Card ile yaptığınız alışverişlerde 1 bonus 1 TL’ye eşit olurken, Worldcard ile yaptığınız alışverişlerde kazandığınız worldpuanlar değişiklik gösteriyor. İşlem ücretlerinde de farklılıklar bulunuyor Akbank Axess kredi kartı ile; Otomatik ödeme talimatı ile su, elektrik, doğalgaz, telefon vb. faturalarınızı (ekstra ücret ve komisyon ödemeden ) ödeyebiliyorsunuz.

Garanti Bankası Bonus Card ile; Kredi kartı sahipleri verecekleri düzenli ödeme talimatıyla kira, apartman aidatı, beyaz eşya taksitleri gibi belirli periyotlarda yapılan sabit ödemelerini kredi kartları üzerinden gerçekleştirebilirler. Bu hizmet karşılığı ödeme tutarı üzerinden 2,50 TL ücret alınıyor.

Yapı Kredi Bankası World card ile; Kredi kartı hesabından anlaşmalı kurumlara ait faturalar için, her bir 0-50 TL arası fatura için 0,50 tl, 50,01 - 100 tl arası fatura için 1 tl, 100,01 tl ve üzeri fatura için ise %1.30 işlem ücreti yansıtılıyor.


Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar