Ne tehlikesi demeyeceksiniz; elbette tahmin ediyorsunuz ama yine de cebinize sığan ve bu son derece kişisel cihazın size bunu yapmayacağını düşünüyorsunuz. Tıpkı benim gibi. Sonra olan oluyor, bir cafede internete giriyorsunuz, hesaplarınız alaşağı ediliyor. Cafelerden değil de, evine internet al, olmadı 3G al dediğinizi duyar gibiyim. Bana damdan düşen birini getirin misali, biraz araştırdım. Forumlarda sık konuşulan bir konu haline gelmiş. Türkiye'de internet kullanıcı sayısı 40 milyonun üzerinde. İstatistikler ise, önümüzdeki 4 yıl içinde mobil internet kullanıcılarının sayısının masaüstü internet kullanıcı sayısından daha fazla olacağını öngörüyor. Ardarda çıkan mobil uygulamalar ve geliştirilen yazılımlar da bunun göstgergesi.

Sadede gelirsek, hackerların ilgisini çekecek kadar kullanıcı mevcut. Üstelik hata yapmaya müsait, toy kullanıcı. Sizi tenzih ederim...

Bu işin yöntemleri nedir?

Şifre ve diğer özel bilgilerinizi gerçek bir sitenin fake versiyonunu kullanarak ele geçirebilirler.

Dinleme cihazları ile bilgilerinizi alıp iletebilirler.

Trojan, worm gibi eski ve tanıdık virüs programları ile saldırabilirler.

Resmi uygulama marketlerinden indirdiğiniz uygulamalara virüs bulaştırabilirler.

Download için kullanılan ve resmi olmayan web siteleri her zaman tehlikeli olabilir.

Wi-Fi bağlı mobil bir cihaz her zaman saldırılara da açık haldedir.

Direkt saldırılar; dosya, sms veya bluetooth vb. bağlantılarla gerçekleşebilir.

Tüm bu saldırılar sonucunda özel bilgilerinizi kaybetme, çaldırma, paralı servislere sms gönderimi gibi tatsız şeyler ile karşılaşabiliyorsunuz.

Peki biz kendimizi ve akıllı telefonumuzu korumak için neler yapabiliriz?

Kullanıcıların, henüz akıllı telefonlara özel güvenlik yazılım programları olduğundan bile haberdar olmadığına dikkat çekiyorum. Telefonunuz için en doğrusunu araştırarak ilk adımı atabilirsiniz. Önlem almak, ölü bir telefonu tedavi etmekten daha kolay. Bu durumda yapmamız gerekenler:

Mobil güvenlik programı indirin, yazılım tabanı güncelleştirmelerini takip edin, uygulamaları bilinirliği yüksek sitelerden indirin ve izinleri sorgulayın, program kurmadan önce, diğer kullanıcıların blgilerini sorgulayın.

SIM kartını mutlaka PIN sorusu devrede olacak şekilde kullanın. PIN kodunuzu basit tutmayın. Telefonunuzun açılışı için güçlü bir şifre kullanın, harf, rakam, şekil dizgesini, büyük-küçük harfleri değerlendirin.

Kullanmadığınız zamanlarda, bluetooth ve diğer bağlantılarınızı kesin; açık unutmamaya çalışın.

Güvenliksiz bir wi fi bağlantısından banka ya da alışveriş sitelerine girş yapmayın ya da mobilinizde sıradışı etkileşim ve aktivite görürseniz, temizlendiğine emin olana kadar yine güvenliğinizi tehdit edecek işlemlerden uzak durun.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2331 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.