Havalar biraz ısınınca ister istemez gezme dürtümüz de hareketleniyor. Hafta sonları bir yerle kaçıp biraz şehirden uzaklaşmak istiyoruz. Bahar ve yaz öyle çabuk geçiyor ki, plan yapıp gidene kadar bir bakmışsınız baharın uyanışını kaçmış bile. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerimizin hemen yanı başında çok güzel yerler var. Siz de eğer hafta sonları için gezilecek yerler arıyorsanız bu önerilerimize göz atabilirsiniz.

Şile – Ağva

İstanbul'a en yakın günübirlik gidip gezebileceğiniz, isterseniz konaklama seçeneklerinin de olduğu bir yer. Yılın her mevsimi güzel ama baharı bir başka güzel, Şile ve Ağva'nın. Yalnız denize girmek istiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarını beklemeniz gerekir. Şile'nin Kalesi, Çarşısı ve sahilde balık lokantalarını mutlaka gezin. Ağva'da ise nehir kenarındaki otelleri tercih edin. Mutlaka salla bir gezinti yapın. Otomobiliyle gidemeyenler için Üsküdar Harem'den Şile ve Ağva'a otobüsler kalkıyor.

Cumhuriyet Köyü- Polonezköy

İstanbul'a yakın en güzel piknik alanlarının başında Cumhuriyet Köyü ve Polonezköy geliyor. Buralarda çok şirin yeşillikler içerisinde piknik organizasyonu yapabilecek yerler var. Cumhuriyet köyünden Polonezköy'e kadar uzanan yolda piknik mekanları bulunuyor. Polonezköy ise şirin evleri, kilisesi ve tarihi yapılarıyla size Polonya'daymış izlenimi edindirecek bir yer. Zaten burayı 1800'lü yılların sonunda Polonyalılar kurmuş.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Maşukiye-Sapanca-Kartepe

Göl, dere, dağ, Maşukiye-Sapanca ve Kartepe üçgeninde ne ararsanız var. Sapanca Gölü çevresinde yürüyüş yolları kafeler vs. bulunuyor. Maşukiye'de ise çok güzel alabalık çiftlikleri var. Yani gezinizi önce Sapanca'da kahvaltı, sonrasında Maşukiye'de öğle yemeği şeklinde programlayıp ardından Kartepe'ye çıkabilirsiniz. Kışın Kartape'de kayak da yapabilirsiniz. Konaklamak için ... otellerine göz gezdirin.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

İznik

Çok eski bir tarihe sahip İznik oldukça da şirin bir yer. İznik gölünün çevresinde çok güzel yerler var. Aynı zamanda tarihi kilise ve camileri de görülmeye değer. Ayasofya Müzesi, Antik Kent, Yeşil Cami, Koimesis Kilisesi, İznik Kalesi gibi gezilecek çok sayıda yer var. İznik otelleri sayfamızdan da otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Abant

Doğa harikası Abant Gölü ve etrafı konaklama konusunda da çok konforlu seçeneklere sahip. Göl ve çevresinde 5 yıldızlı oteller var. Gölün etrafında yürüyüp bisiklete ata ya da faytona da binebilirsiniz. Ankara, İstanbul ve Kocaeli'nden gidenler için de yakın bir yer. Bolu'da ayrıca Uzungöl veya vaktiniz varsa 7 Gölleri de programınıza ekleyin.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Kıyıköy-İğneada

İstanbul'a yakın Karadeniz kıyısı bir başka yer de Kıyıköy. Bu şirin liman köyü yazlıkları ve balık lokantalarıyla ünlü. Yazın hafta sonu ise günübirlik denize girmek isteyenlerle doluyor. Kıyıköy'den İğneada'ya doğru sizi yeşili bol şahane bir yol bekliyor. İğneada ise longoz ormanlarıyla, geniş ve güzel kumsalıyla Türkiye'nin nadide yerlerinden biri.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Acarlar Longozu - Taraklı

Sakarya'ya bağlı Taraklı ilçesi İstanbul ya da Ankara'da oturanlar için iyi bir seçenek olabilir. Burası Safranbolu gibi bozulmamış Osmanlı mimari evleriyle ünlü bir yerdir. Buraya yakın Kaynarca ve Karasu arasında yer alan Türkiye'nin tek parça en büyük longoz yani subasar ormanlarını da gezebilirsiniz.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Ayvalık-Cunda

Denizi, mimarisi ve tarihiyle Ayvalık ve Cunda gidip de dönmek istemeyeceğiniz kadar şirin bir yer. Özellikle Cunda Adası tarihi kiliseleri, limanı, balık lokantalarıyla son yılların en popüler yerlerinden biri olmayı sürdürüyor. Ayvalık'tan Sarımsaklı Plajı'nda denize girip, Şeytan Sofrası'nda günbatımını seyredip, Cunda Adası'nda da yemek yemeden ve lezzetli zeytinyağlarından almadan dönmeyin.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Seferihisar

İzmir'in son yıllarda popülaritesi artan bir başka ilçesi de Seferihisar. Burası citylow yani sakin şehir unvanını almış hayat burada gerçekten sakin ilerliyor. Denizi güzel, sokakları güzel Seferihisar'a günübirlik gidebilirsiniz.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Foça

İzmirlilerin hafta sonu balık yemek için bile kaçtığı Foça çok şirin bir balıkçı kasabası. Limanının etrafı balık lokantalarıyla çevrili. Hediyelik süs eşyaları alabileceğiniz yerler de var. Genelde balık lokantalarının üst katları ise butik otel ya da pansiyon olarak işletiliyor. İzmirliler hızlı trenden sonra günübirlikte de gidiyor.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Olympos-Çıralı

Antalyalıların günübirlik en çok gittiği yerlerin başında geliyor Olympos ve Çıralı. Burası piknik yapıp denize girebileceğiniz yeşillikler içerisinde Akdeniz'in tüm güzelliklerini bulabileceğiniz bir yer. Sönmeyen ateş Yanartaş, Suada gibi yerler gezilebilir. Yine fırsatınız varsa Baba Dağlar'da teleferikle çıkın. Buradan muhteşem Akdeniz manzarasını seyretmeye değer. Hele yazın sıcaktan bunaldıysanız sizi buz gibi bir hava karşılayacaktır.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Beypazarı

Tarihi çok eskilere dayanan Beypazarı artık hafta sonu kaçamaklarının en yakın adresi. Beypazarı tarihi konakları günübirlik gezmek isteyenler ya da konaklamak isteyenler için de harika bir yer. Aynı zamanda organik ürünler satın alabileceğiniz tezgahlar da sizi bekliyor. El yapımı takılar dokuma, telkari işi ürünlere de göz atın. Beypazarı, Ankara'ya yaklaşık 100 km uzaklıkta.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Amasra

Amasra hem İstanbul hem de Ankaralıların kısa süreli tatil için ilk tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Manzarasıyla gidenleri büyüleyen bu şirin ilçede çok güzel balık lokantaları var. Kalesi ve çarşısını gezmek çok keyifli. El yapımı telkari takı ve örtülerden ahşap el oyması ürünlere kadar satın alabileceğiniz çok sayıda şey var.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Kerpe-Kefken

İstanbul'a yakın Karadeniz kıyısı bir başka yer de Kerpe v Kefken. Kerpe kayalar üzerine kurulmuş bir yer. Birkaç tane otel pansiyon ve yazlık evler var. Özellikle Pembekayalar mutlaka görmeniz gereken bir yer. Kocaeli halkının geneli de yazın Kerpe'yi tercih ediyor. Bahar da haftasonu doğal güzelliklerini görmek için de gidilebilir.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Çeşme-Alaçatı

Türkiye'nin son yıllarda en turistik yerlerinin başında geliyor Çeşme ve Alaçatı. Terk edilmiş bir Rum köyü olan Alaçatı bugün taş binaları, çarşısı ve Portalaçatı gibi marinasıyla gezenleri kendine hayran bırakıyor. Çeşme'nin yenilenen marinası da çok güzel. Yazın mutlaka gidin, denizi güneşi şahane. Yazın gidemezseniz de baharda özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yeşillenen doğasıyla şahane bir hafta sonu kaçamağı tadı bırakır. Alaçatı otelleri ve pansiyonları yaz aylarında biraz daha pahalı olabiliyor.

Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 15 yakın yer

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.