Hafta sonu için A'dan Z'ye İstanbul turu (1)

tugbahacibayramoglu

Hafta sonu öğle saatlerine kadar İstanbul öyle sakin, öyle mahmurdur ki rahat rahat gezip keyfini sürebilirsin. Üniversite yıllarında fotoğraf kulübündeyken hafta sonları İstanbul'un inanılmaz fotoğraflarını çekerdik. İstanbul'da yaşıyor olabilirsiniz ya da başka şehirde. Düşündüm ki biraz hızlı bir tempoyla ve hafta sonu, tabi ki erken kalkmak şartıyla çok keyifli bir İstanbul turu yapabilirsiniz. Ama burada iki günlük tur yaptım. Daha ayrıntılı tur için yazımın devamı gelecek.

İçindekiler

Cumartesi sabahı Karaköy'de kahvaltıyla başlıyoruz

Turumuza Cumartesi sabah saat 09:00'da Karaköy'den başlıyoruz. Karaköy'e vapur ya da tramvayla gidebilirsiniz. Namlı'da yapacağınız kahvaltıdan sonra Eminönü Köprüsü'nden tarihi yarımadaya doğru yürüyün. Köprü üzerinden çok güzel fotoğraflar çekmek mümkün. Mısır Çarşısı'nı gezip oradan Mahmutpaşa'dan yukarı doğru çıkıp Kapalıçarşı'ya varın. Kısa bir Kapalıçarşı gezisi sonrası Sultanahmet'e doğru yol alın. Eğer alışveriş büyüsüne kapılırsanız bütün gününüz gider, kararınızı verin ya alışveriş ya da gezme. Vakit bulursanız Kapalıçarşı'da Fes Kafe'de kahve için.

Galata | Nejdet Duzen

Uçak Bileti

Sonra Sultanahmet'e geçin

Öğlen Sultanahmet Köftecisi'nde yemek yiyip kısa bir moladan sonra Ayasafya, Topkapı Sarayı ve Sultaahmet Camisi gezilerine hazır olun. Sıralamayı mutlaka böyle yapın, çünkü camiye akşamda girebilirsiniz ancak müzeler saat 17:00'de kapanıyor. Sonrasında Gülhane Parkı içindeki Tophane Çay Bahçesi'nde kısa bir mola. Buranın çayları da çok lezzetli. Akşam yemeği tercih size kalmış. Sultanahmet çevresinde çok güzel lokantalar var. Eğer kapanmamışsa Mısır Çarşısı'nda tarihi Pandeli Lokantası ya da manzarasıyla lezzetiyle ünlü Hamdi Kebapçı'sına gidebilirsiniz. Hatta Sultahmet ve çevresindeki otellerin de genelde üst katları restorana çevrilmiş. Buraları da tercih edebilirsiniz. Bir günlük bu kadar gezilir. Artık dinlenme zamanı. İyi dinlenin çünkü yarın için geniş bir program var.

Sultanahmet

 

Pazar sabahı Bebek'te kahvaltı

Pazar sabahı kahvaltı için Rumelihisarı ya da Bebek'i tercih edebilirsiniz. Buraya da saat 10:00'dan sonra giderseniz trafik başlar. O yüzden saat 09:00'da kahvaltıda olmaya özen gösterin. Rumelihisarı'ndan Bebek'e doğru yürüdükten sonra bir taksiye binip Ortaköy'e geçin.

Bebek İstanbul

Ortaköy'den Boğaz turu

Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camisini gezip takı tezgahlarına bakıp sahilde bir şeyler içebilirsiniz. Ortaköy ya da Kabataş'tan mini boğaz turları kalkıyor. Bu teknelerle boğaz turu yapmak mümkün. Ya da Babek'ten Kanlıca'ya giden Boğaz hattı gemileri var, bunlara binerek Anadolu yakasına geçin. Kandilli, Çengelköy ve Beylerbeyi Boğaz hattını binerek buraya ulaşmak mümkün. Buralarda öğle yemeği yiyebilirsiniz ya da Rumeli Kavağı'nı da tercih edebilirsiniz.

İstanbul Boğaz Turu

Ver elini Kızkulesi

Öğleden sonra ise Üsküdar otobüsü, minibüslerini kullanarak ya da taksiyle Kızkulesi'ne doğru yol alın. Üsküdar Salacak'tan 15-20 dakikada bir Kızkulesi'ne tekneler gidiyor. Kızkulesi'ni gezdikten sonra akşam yemeği planlarına başlayabilirsiniz. İsterseniz Bağdat Caddesi'ne geçin biraz mağazaları gezip dilediğiniz kafede oturun isterseniz de Kalamış ya da Fenerbahçe sahilinde bir şeyler yiyin. Bağdat Caddesi'ndeki Göztepe Parkı da çok keyifli. İki günlük tur bitti aslında gezecek o kadar çok yer var ki o yüzden hafta sonu İstanbul turu programını üç haftalık yapıyorum. Sizler de bu rotalara uyarak bir program yapabilirsiniz. Daha uygun bir şeyler yemek için Kadıköy'e geçebilirsiniz.

Kız kulesi


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN