Güvenli internet için yapılması gerekenler

tugbahacibayramoglu

İnternet artık hayatımızın bir parçası oldu. Bu kadar yaygın kullanınca da bu işten çıkar elde etmek isteyen kötü niyetli insanların tuzağına düşebilirsiniz. İnternetten bir şey paylaşırken ya da alışveriş yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle de kredi kartı bilgilerini vereceğiniz sitelerin son derece güvenli olmasına dikkat edin.

 

İçindekiler

Emniyet Genel Müdürlüğü uyardı

Bu konuda garanti istiyorsanız sanal kart ya da düşük limitli kredi kartları kullanmanızı tavsiye ederiz. Emniyet Genel Müdürlüğü de siber suçlara karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısı yaptı. Ve bakın hangi konularda neler yapılması gerektiği konusunda ne gibi uyarılar yaptı:

• Önce düşün sonra paylaş. Paylaştığınız her fotoğraf, bilgiyi listenizdeki herkesin görmesini isteyip istemediğinizi bir kere daha düşünün. Siz silseniz bile bunlar site üzerinde kalmaya devam edecektir.

• Kimlik bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi de girerken dikkatli olun. Bu bilgileri herkesin görebileceğini unutmayın. Anne kızlık soyadı gibi bilgiler banka bilgilerinde kullanılıyor. Arkadaş listesinden akrabalık bağınızı öğrenebilir ve anne kızlık soyadı bilginize kolayca ulaşılabilir.

• Virüs konusunda da dikkatli olmalısınız. Bunun için en önemli şey her linki paylaşmamak. Her linki tıklamayın ve de paylaştığınız programların müzik, film vs. dosyaların zararlı dosya olabileceğini unutmayın. Ücretsiz uygulamaların sizin kimlik bilgilerinizi, şifrenizi ele geçirebileceğini unutmayın. Mümkünse özel bilgileri kriptolayın ve şifreleyin.

• Birden fazla kişi bilgisayarı kullanıyorsa kendinize ait bir şifre oluşturun. Ve sık sık virüs taraması yapın. Çocuğunuzu bilgisayar kullanırken sık sık kontrol edin. Güvenli internet programlarını da tercih edebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar