‘Güvence Hesabı’ Trafik Kazalarında imdadınıza yetişebilir ama Zorunlu Trafik Sigortası Olmayanlar Dikkat!

betulsungurlu

Kaskosuz bir aracın zorunlu trafik sigortası olmayan bir araçla yaptığı kazada maddi zararı güvence altına alan bir kurum bulunmuyor maalesef! Ancak kazada yaralanma, sakatlık ya da ölüm sözkonusu ise bedensel zararların tazmini ‘Güvence Hesabı’ ile mümkün olabiliyor. ‘Güvence Hesabı’ kazada mağdur olanların imdadına yetişirken kazaya sebebiyet veren sigortasızların da peşine düşüyor! Aslında her durumda Enuygun’u sigortalı olmak, sigortasız olmanın maliyeti sandığınızdan büyük olabilir!

Güvence Hesabı nedir?

Dilemiyoruz elbette ama diyelim ki: Hiçbir sigortanız yok ya da sigorta yaptırdığınız şirketin ruhsatı iptal edildi ve iflas ettiği için zararlarınızı karşılayamacak durumda. Tam da böyle bir dönemde başınıza gelen bir trafik kazasıyla yaralandınız hatta belki sakatlandınız. Üstelik kazaya sebebiyet veren araç tespit edilemedi, çalıntı çıktı ya da sizin zararlarınızı karşılayabilecek zorunlu trafik sigortasına sahip değil.

Böylesine olumsuz bir tabloda maddi zararlarınızı olmasa bile bedensel zararlarınızı (yaralanma, sakatlık, ölüm vb) tazmin etmek için Güvence Hesabına başvurma hakkınız bulunuyor. ‘Güvence Hesabı’ 14.Haziran.2007’de Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kurulan, gelir ve gider denetiminin Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütüldüğü bir kurum olarak yukarıda bahsi geçen durumlarda vatandaşların bedensel zararlarından dolayı  uğradığı zararları limitler dahilinde ödüyor. 01.03.2010’dan itibaren geçerli olmak üzere otomobil sürücüleri için tazminat üst limitleri ‘tedavi giderleri, sakatlanma ve ölüm’ için kişi başına 175.000 TL, kaza başına 875.000 TL olarak belirtiliyor. Kurumun yayınladığı bilgilere göre ‘Güvence Hesabı’ nezdinde 2009 yılında 8122 adet tazminat dosyası düzenlendi ve toplamda  38 milyon TL civarında ödeme yapıldı. Bu tutarın yaklaşık 10 milyonunu sakatlık, 23 milyonunu ölüm ve defin, 4 milyonunu ise tedavi tazminatları oluşturuyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayanlar Dikkat!

‘Güvence Hesabı’ aslında sigortasızlığın neden olduğu mağduriyeti bir ölçüde tazmin etmeye çalışan bir kurum. Gelirinin büyük bir bölümünü ise Zorunlu Trafik Sigortası yaptıran kişilerin ödediği primlerin %2’si ile bu sigortaya aracılık eden sigorta şirketlerinin topladıkları primin %1’i oluşturuyor. Ayrıca kurum Zorunlu Trafik Sigortası olmayan bir aracın neden olduğu kazadan dolayı tazminat ödediyse yaptığı ödemeleri, kazaya sebep olan araç sahibi, sürücüsü ya da işletenine yasal faizi ile birlikte rücu ediyor. Çünkü sigorta sözkonusu olsaydı kurumun devreye girmesine gerek olmadan zarar zaten tazmin edilebilecekti. Bir başka deyişle ‘Güvence Hesabı’ ödediği tutarları faiziyle birlikte tahsil etmek için sigortasızların peşine düşüyor. Aman dikkat!

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar