Bayram telaşesi biterken gündem Van'da hasarlı bina tespiti, DASK ödemeleri ve acil destek kredisi ve  bedelli askerlik haberleri ile tekrar hareketlendi. Biz de gündemi meşgul eden konularla ilgili size notlar iletmek ve haberdar etmek istedik;

Son günlerin en çok konuşulan ve üzerine teori üretilen konularından, bedelli askerlik ile ilgili resmi olarak açıklanmasa da; bedelin 10 bin euro ve yaş sınırının da 27 yaşın üzerindekileri kapsayacağı bekleniyor.

2012'nin başından itibaren bedelli askerlik uygulaması başlayabilir.

Çıkış tarihi belli olmadığı için şu an verilen faiz oranlarına, vadelere inanmak mümkün değil zira, kredi faiz oranları 2011'in son aylarında düzenli bir yükseliş gösteriyor ve bu yükseliş henüz kesilmedi. Bedelli askerlik kredisi gibi ürünler, standart ihtiyaç kredilerinden daha farklı prim, ek masraf içerebilir.

Henüz bedelli askerlik kredisi yok, ancak bankalar sunduğu anda Enuygun.com’da bunu sizlere duyuruyor olacağız!

Finansal kararlarda karşılaştırmanın önemi burada ortaya çıkıyor,

  • İhtiyacınıza en yakın olan kredi tutarını belirleyin, ek masrafları, geri ödeme tablonuza yansıtılan faiz dışı bazı ücretleri öğrenin.
  • Bankaların bu ek masraf ve ücretlendirmeleri açıklama zorunluluğu vardır. Bu hakkınızı mutlaka kullanın ve en uygun seçimi yapmaya çalışın.
  • Kredi karşılaştırırken; kredilerin vadelerinin aynı olmasına dikkat edin (kredi faiz oranı ve geri ödenecek toplam bedeli belirleyen en önemli unsurdur)
  • Faiz oranını ilk kriter olarak görmeyin Yalnızca bedelli askerlik kredileri değil ihtiyaç kredilerini de değerlendirmeye alarak karşılaştırma alanınızı genişletin.

Van yaşadığı artçı depremler sürerken, geçtiğimiz hafta yaşanan 5,6 şiddetindeki deprem ile yine can kaybı verdi. Bölgedeki hasarlı bina tespiti bu acı olay sonrasında önem kazandı ve halk evlerine girmemeleri konusunda uyarıldı. Şimdi ise Maliye Bakanı ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanı; depremzedelere, hibe gibi, çok uzun vadeli ve faizsiz kredi verileceği açıkladı.

Hayatın normale dönmesi, esnaf ve sanatkarların işlerine başlaması amacıyla destek mekanizmaları oluşturacaklarını bildirdi. Hasar tespitleri tamamlandıktan sonra, verilecek krediler çok uzun vadeli ve faizsiz olacak. Bu kapsamda daha önce Maliye Bakanlığı'ndan gelen açıklamaya göre vergi borçlarının ertelendiği ve Kosgeb'den acil destek kredisi 100 bin TL’ye kadar, 2 yıl ödemeli, ilk 6 ay ödemesiz kredi. DASK ödemelerinin ise çok yakın zamanda başlayacağı bildirildi.

En Uygun Dask Sigortası

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.