Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre 2006 yılından 2010 yılının sonuna kadar polis kayıtlarına geçen yıllık ev hırsızlığı sayısında sadece %0,7 oranında azalış yaşanırken, oto hırsızlıklarında son beş yılda %61 oranında azalma gerçekleşti. Buna karşılık her gün halen 33 araç hırsızlığa maruz kalıyor. Konut sigortası ve kaskonun özellikle hırsızlıkla karşılaşıldığında ev ve araç sahipleri için çok büyük eksiklik olduğuna dikkat çeken Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Buna rağmen ülkemizde dört araçtan üçünün kaskosu, on evden dokuzunun ise konut sigortası bulunmuyor. www.enuygun.com üzerinden alınan kasko başvurularının ise %30’unu yeni araç alanlar, konut sigortası başvurularının %80’ini ise yeni konut sahipleri gerçekleştiriyor,” dedi.

Enuygun.com’un Emniyet Genel Müdürlüğü 2010 yılı faaliyet raporu verileri ile derlenmiş analizine göre, Türkiye’de 2010 yılında kayıtlara geçen toplam 85 bin ev hırsızlığı yaşandı, ki bu rakam beş yıl önce de benzer bir seviyedeydi. Bu verilere göre Türkiye’de her yıl ortalama olarak günde 233 ev hırsızlığı yaşanıyor ve bu suç türünde önemli bir azalış görülmüyor. Sektör yetkililerin beyanlarına göre ortalama olarak her on evden dokuzunun konut sigortasının bulunmadığını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Sigorta kavramı ülkemizde çok yerleşmediğinden konut sigortası olan ev sahibi sayısı oldukça az. www.enuygun.com üzerinden de bize gelen her on sigorta başvurusundan sadece biri konut sigortası. Bunun önemli bir kısmını da yeni konutlar oluşturuyor. Ancak satışını yaptığımız konut sigortası poliçelerinde hırsızlık teminatı en çok sorulan teminat türü oluyor. Zira hırsızlık anında kayıp yüksek miktarlara ulaştığından konut sigortası, eksikliği en çok hissedilen poliçe türü oluyor. Sigorta primlerini şimdilik ülkemizde bütçemize yerleştiremedik ama aslında konut sigortasında primler oldukça düşük”, dedi. 

Oto hırsızlığında %61 azalma yaşanıyor!

Enuygun.com analizinde oto hırsızlığı konusuna da dikkat çekiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, oto hırsızlığı suçunda son beş yılda %61 gibi belirgin bir azalış bulunuyor. 2006 yılı içinde kayıtlara geçen 31.500 adet oto hırsızlığı suçu karşısında 2010 yılı içinde 12 bin kadar oto hırsızlığı yaşandı. Bu da ortalama olarak son beş yılda günlük oto hırsızlığı suçunun 86’dan 33’e düştüğüne işaret ediyor. Oto hırsızlığı konusunda da araç sahiplerinin maddi kaybını telafi edebilecek tek sigorta türünün kasko olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “Kasko sahipliği oranı da çok düşük ülkemizde. Her dört araçtan sadece birinin kaskosu var. Zorunlu trafik sigortası sahiplik oranı %90’larda ancak o da hırsızlık gibi bir durumda sigortalının zararını karşılamıyor”, dedi.

www.enuygun.com üzerinden alınan sigorta başvurularının %50’sinin kasko, %20’sinin de zorunlu trafik sigortası olmak üzere çoğunlukla oto sigortalarına yönelik olduğunu ekleyen Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Kasko, konut sigortasına oranla biraz daha maliyetli bir sigorta türü ama hırsızlık ve aracın pert olması gibi durumlarda araç sahiplerinin önemini daha çok anladığı bir sigorta türü. Primleri yüksek bulan ve ödeme güçlüğü yaşayan araç sahiplerine öncelikle sigorta şirketleri arasında fiyat karşılaştırması yapmasını öneriyoruz. Sadece büyük hasarlara yönelik poliçe seçmek de bir başka yol olabilir. Bu tip poliçelerde araçlar belirli bir tutarın üstündeki hasarlar için sigortalanıyor. Böylece daha düşük prim ödemek suretiyle hırsızlık veya aracın pert olması gibi durumlara karşı sigortalı olabilirler”, dedi.

 

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.