Gün doğumu manzarasıyla aklınızı başınızdan alacak 5 yer


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 84

Güneş her sabah muhteşem manzaralarla gökyüzüne yükseliyor. Ancak günlük hayatın koşturması içinde çoğu zaman bu güzelliklerin farkına varamıyoruz. Bu yoğun tempoya biraz ara verip gözlerinizi göğe doğru çevirmek isterseniz gün doğumunu izlemek için rotanızı bu eşi benzeri olmayan yerlerden birine çevirebilirsiniz.

1- Kapadokya

Gün doğumu ve manzara söz konusu olunca ülkemizde ilk akla gelen rotalardan biri Kapadokya. Nevşehir'e bağlı Ürgüp, Göreme ve Uçhisar gibi yerleri kapsayan bölgede peri bacalarının üzerinde yükselen güneşi izlemek için her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist Kapadokya'nın yolunu tutuyor. Sabah gün aydınlanmadan havalanan balonlardan bölgenin neredeyse tamamını havadan izlemek dünyada eşi benzeri olmayan bir deneyim. Kapadokya'ya kadar gelmişken yörenin meşhur çömlek atölyelerinde kendi ellerinizle çömleğinizi de yapabilirsiniz. İlk fırsatta Kapadokya'da unutulmaz bir tatile çıkmak isterseniz hemen tıklayın ve bölgede kalabileceğiniz otelleri karşılaştırın.

1- Kapadokya

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Tac Mahal

Dünyanın en ünlü anıt mezarı Tac Mahal gün doğumunu izlemek için de yeryüzünde en doğru yerlerden biri. Babür İmparatorluğu tarafından inşa ettirilen yapı sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte kırmızıya yakın rengiyle görenleri büyülüyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler için günün her saatinde bulunmaz kareler sunan Tac Mahal'i gün doğumunda görüntülemek de kesinlikle paha biçilemez. Aynı zamanda 40 yaşından önce görmeniz gereken yerler arasında bulunan Tac Mahal'i görmek için Agra'ya uçabilirsiniz.

2- Tac Mahal

3- Nemrut Dağı

Ülkemizde tıpkı Kapadokya gibi gün doğumu manzarasıyla meşhur olan yerlerden biri de Nemrut Dağı. Adıyaman sınırları içinde bulunan dağ sabah saatlerinde manzarayı izlemek isteyen gezginlerin akınına uğruyor.Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilen dağda bulunan dev heykeller gezginleri çok uzak yerlerden bile buraya çekiyor. Manzarayı seyrederken güneşe biraz daha yakın olmak isterseniz 2000 metre yüksekliğe ulaşan Nemrut mutlaka görülecek yerler listenizde yerini almalı.

3- Nemrut Dağı

4- Sina Dağı

Günümüzde Mısır sınırları içinde bulunan Sina Dağı eski çağlarda çok önemli olarylara ev sahipliği yapmış bir yer. Musa peygambere ''10 Emir''in burada ulaştırıldığı biliniyor ve dağ bugün de birçok din tarafından kutsal kabul ediliyor. Gün doğumunu Sina Dağı'nda izlemek isterseniz sabah çok erken saatlerde yola çıkmalısınız. Piramitlerin ve diğer antik kalıntıların ülkesi Mısır'da mistik bir yolculuğa çıkmak için ülkeye en uygun uçak seferlerini Mısır uçak bileti sayfamızdan karşılaştırabilirsiniz.

4- Sina Dağı

5- Büyük Kanyon

Her yıl binlerce doğa fotoğrafçısını buluşturan Büyük Kanyon tüm Amerika Birleşik Devletleri'nin en fazla ziyaret edilen rotaları arasında. Gün doğumunda iyice belirginleşen kızıl renkli taşları, bölgeye has kuş ve birki türleri ve 500 kilometreye yaklaşan uzunluğu ile Büyük Kanyon hiç şüphesiz dünyanın en şaşırtıcı coğrafyalarından biri. Bu ilginç yeryüzü oluşumunun ilk olarak 1500'lü yıllarda bölgeye gelen İspanyollar tarafından keşfedildiği tahmin ediliyor. Çok eski çağlardan günümüze kadar Colorado Nehri'nin aşındırmasıyla oluşan kanyonun manzaraları karşında şaşırmamak olanaksız. Las Vegas'a araba ile birkaç saat uzaklıkta bulunan Büyük Kanyon'u gördükten sonra Vegas'ın renkli caddelerinde dolaşabilir ve her biri New York, Paris ve Venedik gibi dünyaca ünlü şehirlerin kopyası olan devasa büyüklükteki otellerini keşfedebilirsiniz. Las Vegas'a uçarak turunuza buradan başlamak isterseniz hemen tıklayın ve Las Vegas uçak biletlerine göz atın.

5- Büyük Kanyon

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2153 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.