• Anasayfa
  • Bilgi
  • GSM ya da internetle ilgili şikayetlerinizi nasıl çözersiniz?

GSM ya da internetle ilgili şikayetlerinizi nasıl çözersiniz?

betulsungurlu

2012 ilk çeyrek sonuçlarına göre Türkiye’de 14,83 milyon sabit telefon abonesi, 16,6 milyon internet abonesi ve 65,8 milyon GSM abonesi bulunuyor. Sabit telefon ve internet hizmetlerinden abone başına ortalama 3 kişinin hizmet aldığı düşünülürse hayatımızda önemli yere sahip elektronik haberleşme sektöründe yaşadığımız aksaklıkları gidermek için neler yapabileceğimiz konusu hemen hepimizi ilgilendiriyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun geçen sene aldığı karara göre GSM, sabit telefon ya da internet işletmecilerine ilettiğiniz şikayetlerinizin 15 gün içerisinde cevaplandırılması gerekiyor. Sorununuz çözülmez ya da ilgili şirket size bu süre zarfında herhangi bir cevap vermezse şikayetinizi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde çalışan TİM, Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü’ne iletebilir, hukuki yollardan hakkınızı aramadan önce şansınızı bir de bu kanaldan deneyebilirsiniz.

Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü, öncelikle gelen şikayetlerin gerekli şartları taşıyıp taşımadığını kontrol ediyor. Kuruma yaptığınız başvurunun geçerli sayılabilmesi için aranılan şartlar ise aşağıdaki gibi:

  • Tüketicinin ilk olarak servis aldığı işletmeciye başvurması gerekiyor.
  • Bağlı olunan GSM, internet ya da sabit telefon işletmecisine posta ya da e-mail ile yapılan şikayetin ilgili işletme tarafından 15 gün içinde cevaplandırılmamış olması ya da sorunun giderilmemiş olması gerekiyor.
  • Şikayete konu olan mağduriyetin gerçekleştiği tarih ile BTK’ya başvuru tarihi arasındaki zamanın ise 6 ayı geçmemiş olması da bir diğer şart.
  • Şikayet konusunun somut olması ve BTK’nın görev ve yetkisi dahilinde bulunması da sorunuzun BTK trafından ele alınması için gerekli.
  • Gerçek bir mağduriyetin bulunması ve şikayet konusunun henüz yargıya taşınmamış olması da aranılan şartlardan biri. Dileyen BTK’ya müracat etmeden de hukuki yollara başvurabilir ama ardından konuyu BTK’ya iletmesi bir işe yaramıyor.

Şikayetlerinizi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurum’una dilerseniz https://tuketici.btk.gov.tr/ adresinden de iletebilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha önceden yazmış olduğumuz bir başka uyarı yazısına da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazar : Betül Sungurlu


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN