GSM ve internet şirketlerinin taahhütlü kampanyaları, tüketici lehine yeniden düzenleniyor. 1 Nisan 2013’te yürürlüğe gireceği söylenen BTK kararına göre aboneliklerini taahhütleri bitmeden erken sonlandırmak isteyenler yüksek iptal bedelleri ile mağdur edilmeyecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre, aboneler özellikle akıllı telefon ya da bilgisayar gibi cihaz satışı ile desteklenen taahhütlü kampanyalara oldukça yoğun ilgi gösteriyor. Ancak cihazın bozulması ya da abonelikten taahhüt süresi öncesinde çıkmak istenmesi durumunda çeşitli mağduriyetlerle karşılaşıyor. Aldıkları yeni kurul kararı ile tüm bu mağduriyetlerin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten BTK Başkanı, kurul kararının Nisan ayından itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

Abone cayma hakkını kullanmak istediğinde;

6, 12 ya da 24 ay vadeli taahhütlerle alınmış GSM ya da internet paketlerinde aboneler, cayma hakkını kullanıp aboneliğini sona erdirmek isterse yine bir bedel ödemek zorunda kalacak. Ancak bu kez cayma bedeli için iki rakama bakılacak:

  1. Taahhütlerini sonlandırdıkları ay itibariyle almış oldukları indirimlerin toplam bedeli

  2. Kalan ayların toplam bedeli

Bu iki bedelden hangisi daha avantajlı ise yalnızca o tutardan sorumlu olacak.

Ayrıca yanlışlıkla taahhüt süresi bitmeden sona erdirmeyi önlemek adına her ay faturada taahhüt iptali ile ilgili bilgilendirme yapılacak. Bu bilgilendirme, taahhüdün ne zaman sona ereceği, ne kadarının tamamlandığı, taahhüt iptal bedeline konu olacak indirim tutarı gibi konuları içeriyor olacak.

 

Kampanyalı cihazda bozulma olursa;

Yeni kurul kararı, kampanya ile satılan cep telefonu, dizüstü bilgisayarlarda oluşabilecek bozukluklardan da işletmecileri sorumlu tutacak. Yeni kurul kararı ile ayıplı maldan yalnızca üretici firma değil, bu cihazı kampanyalı satış ile abonesi ile buluşturan GSM ya da internet işletmecisi de sorumlu olacak.

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.