GSM tarifenizi değiştirmeden iyi düşünün!

nihanbayram

75 milyonluk ülkemizde cep telefonu kullanan kişi sayısı 65 milyona yükselmiş durumda. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2011 yılı son çeyrek raporundaki verilere göre, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 65,32 milyona yükseldi. 2011 yılı sonu rakamlarına göre, Turkcell'in 34,53 milyon, Vodafone'un 18,03 milyon, Avea'nın ise 12,76 milyon abonesi bulunuyor.

Burada bizim bakmamız gereken nokta, hangi operatörle konuşma şartlarınıza göre nasıl en uygun tarife sağlayıp sağlayamayacağınız olmalı. Özellikle 2008 yılında başlayan numara taşıma hizmeti ile beraber kullanıcılar, alternative GSM operatörlerinin kampanyalarına kanarak hatlarını taşıdılar. Ancak verilere göre memnuniyetsiz her operator için neredeyse aynı olunca, hatlarını yeniden değiştirme isteğine gittiler. Fakat burada da karşılarına, taahhüt süresi çıktı.

İçindekiler

Numara taşımak değil, en uygun tarifeyi bulmak önemli

Cep telefonlarında numara taşıma uygulaması, 9 Kasım 2008 tarihinde başladı. 2008 yılında 563 bin, 2009'da 9 milyondan fazla, 2010 ve 2011 yılında ise yaklaşık 14'er milyon abone operatörünü değiştirdi.

Böylelikle, BTK verilerine göre;  geçtiğimiz yılın sonu itibariyle Türkiye'deki 65.3 milyon cep telefonu abonesinden, son 4 yılda numara taşıma işlem sayısı 41 milyonu, numara taşıyan abone sayısı da 20 milyon 750 bini aştı. Her 10 numaradan 6’sı başka bir operatöre taşınırken, bu da Türkiye’de avantajlı tarife takipçiliğini beraberinde getirdi. Numara taşımak için fırsat kollayan hat sayısı 10 milyonu aştı. Numara taşımayı alışkanlık haline getirenlerin sayısı 2 bini, 3 operatör arasında sürekli dolaşanların sayısı da 471’i buldu.

Bahsedilen bu 2 bin abone, son dört yıl içinde numarasını en az 20 kez başka bir operatöre taşırken, en uygun kampanyayı yakalamaya çalışan abone sayısı da 471 oldu. Bu aboneler, sürekli kampanyaları takip ederek, numaralarını üç GSM operatörü arasında en az 6’şar kez hat değiştirme yolunu seçti.

Kampanyalar ile cezbedilmeden önce kendi tarifenizi yaratın!

Kampanyalar ilk etapta çok cazip gelebilir. Mevcut GSM operatörünüzün size sunduğu avantajlar ile, başka operatörden kendisine gelecek müşteriler için sunduğu avantajlar farklı olacaktır. Bu hattınızı değiştirme isteğinize yol açabilir. Aynı zamanda, diğer operatörde, siz hat değişimi işlemi yaptığınızda size; dakika, mesaj ve internet paketi şeklinde avantaj sunacaktır.

Dediğim gibi bu işlem, ilk başta avantajlı gibi gelebilir. Ancak GSM operatörünüzü değiştirmek istediğiniz zaman, diğer operator sizde belli bir süre ayrılmama sözü istiyor. Yani taahhüt veriyorsunuz ve o GSM operatörüne bağlı kalıyorsunuz. Bu süre içerisinde ise dakikaların ve mesajların size fazla geldiğini görebiliyor ve boş yere daha çok para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bu nedenle hat değiştirmeden önce ilk yapmanız gereken, kendi kendinize en uygun tarifenin ne olacağını seçmeniz… Bir ay içerisinde kaç dakikalık konuşma yaptığınıza, kaç mesaj attığınıza bakmayı ihmal etmeyin. Fazla dakika olsun, konuşurum diye düşünmek yanıltıcı olacaktır. Cep telefonu ile konuşmaya ayıracak zaman hayat şartlarına göre sınırlayıcı olabiliyor. Bu nedenle boş yere para ödeyerek, fazla dakika kazanmanın bir esprisi olmayacaktır.

Unutmayın; sahip olduğunuz dakikalar ve/veya mesaj paketleri diğer aylara sarkmıyor. Bu nedenle ay içerisinde ödediğiniz paranın karşılığını almak için paketinizi bitirmek zorunda kalacaksınız. İlk aylar da bunu yapabilirsiniz ancak ilerleyen aylar da – alıştıktan sonra – arama süreleriniz azalırsa, ödediğiniz bedel boşa gidecektir. Hal böyleyken, hat seçiminizi de tarife seçiminizi de çok dikkatli yapmanızda fayda var.


nihanbayram
Nihan Bayram
419 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN