Engelli vatandaşlarımıza ve yakınlarına havayollarının, internet servis sağlayıcılarının ve GSM operatörlerinin sağladığı indirimlerden haberdar mısınız?  Peki, onları ya da yakınlarını haberdar ederek bütçelerine katkı sağlamaya ne dersiniz? Duyanlar duymayanlara lütfen iletsin. Bilgi, paylaştıkça çoğalır.


Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı verilerine göre Türkiye nüfusunun yaklaşık %13’ünü engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Sayıları 8,5 milyona ulaşan bu kişilerin yaşam şartları ise sadece kendilerini değil ailelerini de etkiliyor. İlk olarak yakınlarındaki iki kişinin konudan etkilendiğini düşünsek bile engellerle yaşamaya çalışan 25 milyon kadar vatandaşımız bulunduğunu kolaylıkla hesaplayabiliriz.

İşte engelli vatandaşlarımızı ve yakınlarını ilgilendiren indirimler;

Uçak Bileti:
Türk Hava Yolları, yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olan yolcularına, tüm iç ve dış hatlarda uygulanabilir ücretler üzerinden %25 indirim sağlıyor. Uygulanabilir ücret, istenilen seferde o an satışa sunulan en uygun fiyatlı uçak biletini temsil ediyor. Ayrıca ‘refakatçi ile seyahat etmelidir’ ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi ile engelli vatandaşımızın yanındaki seyahat eden kişiye de aynı indirim uygulanıyor. İndirimden faydalanmak isteyenlerin özürlü kimlik kartı ya da sağlık kurulu raporunu göstermeleri gerekiyor. Ayrıca 24 saat önceden belirtilmesi şartıyla tüm engelli yolculara tekerlekli sandalye temin edilebiliyor.


GSM:
GSM operatörlerinin de özür oranı %40 ve üzerinde olan vatandaşlarımıza uyguladığı indirimli paketler bulunuyor. Yine sağlık kurulu raporunun ibraz edilmesi gerekiyor. Turkcell’in “Bizbize Destek Tarifesi”, Avea’nın “Elele Tarifeleri”, Vodafone’nun “Engelleri Aşan Tarifeleri”’ni inceleyebilirsiniz.


ADSL
Bu indirim çok yeni! Engelli müşterilerine geçtiğimiz haftadan itibaren yüzde 30’a varan oranlarda indirim yapmaya başlayan TTNET,  ekonomik interneti engellilerin hizmetine sunmaya başladı. TTNET,  engelli mevcut ve yeni müşterilerine özel olarak 6 GB kotalı NET6 internet paketini 24 TL'ye, NETDİSK Hediyeli NETLİMİTSİZ internet paketini 41 TL'ye sunuyor.

İndirimli paketlerden yararlanmak isteyen müşterilerin, nüfus cüzdanı, en az yüzde 40 engelli oranını içeren engelli kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu ile başvuruda bulunması yeterli oluyor. 1. derece yakını için (anne, baba, çocuk) başvuru yapmak isteyenler ise yakınlarına ait nüfus cüzdanı ile Türk Telekom Ofisleri’ne danışabiliyor.

Not: Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ise engelli vatandaşlarımızın %85’inin özürlülük oranı %40 ve üzerinde bulunuyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.