Gri pasaport olarak da bilinen hizmet damgalı pasaport sayesinde bilimsel amaçlarla yurt dışına seyahat edenler ve Türk Silahlı Kuvvetleri üyeleri ile çeşitli kültürel etkinlikler, festivaller ve kamu görevi nedeniyle yurt dışına çıkacaklar dünya üzerinde çok sayıda rotaya vize almadan giriş yapabiliyorlar. Asya'dan Avrupa, Amerika ve Afrika'ya birçok ülkede geçerli olan gri pasaport ile nerelere vizesiz seyahat edebileceğinizi biliyor musunuz?

Avrupa

Ülkemizden her yıl başta tatil, ziyaret ve iş gibi amaçlarla en çok ziyaretçi çeken ülkelerin bulunduğu Avrupa'da Almanya, Hollanda, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Fransa, Makedonya, Bulgaristan, Beyaz Rusya, İsviçre, İzlanda, İspanya, İsveç, Slovakya, Yunanistan, Hırvatistan, Polonya, Bosna Hersek, Danimarka ve Lüksemburg gibi ülkelere gri pasaportunuz sayesinde vize gerekmeden seyahat edebilirsiniz.

Asya ve Uzak Doğu

Rotanızı Asya ve Uzak Doğu'nun renkli rotalarına çevirmek isterseniz Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Moğolistan, Filipinler, Azerbaycan, Singapur, Gürcistan, Türkmenistan, Tayland, Bangladeş, Güney Kore, Sri Lanka, Yemen, İsrail, Bahreyn ve Maldivler'e gri pasaportunuz sayesinde giriş yapabilirsiniz.

Gri pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

 

Amerika ve Karayipler 

Daha da uzaklara seyahat etmek isteyen gri pasaport sahipleri Amerika'da Venezuela, Guatemala, Peru, Honduras, Nikaragua'ya vize almadan giriş yapabilirler. Tüm bu yerlerin dışında Karayiplerde bulunan bir ada ülkesi olan Küba da gri pasaportu olanlara kapılarını vizesiz açıyor.

Gri pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler

Afrika

Afrika kıtasında gri pasaportunuzla gidebileceğiniz ülkeler arasında ise Tunus, Cezayir bulunuyor. Ayrıca piramitleri ile bilinen Mısır'a da gri pasaportunuz varsa, vize almadan seyahat edebilirsiniz.

*Gri pasaport ile vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin en güncel listesine Dışişleri Bakanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamamak için seyahat öncesinde ilgili ülkenin temsilciliği ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gri pasaportla vizesiz gidilebilecek ülkeler
Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.