Gökyüzünün yeni modası: Uçan şefler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Son yıllarda özellikle uzun uçuşlarda karşınıza çıkan 'flying chef' yani 'uçan şef' konsepti çok tuttu. Türkiye'de THY'nin başlattığı bu uygulamaya Atlas Global de dahil oldu. Peki, nedir uçan şef? Uçan şef aslında yemeklerin uçakta daha lezzetli ve tadını bozmadan önünüze konmasını sağlayan, yemeklerin hazırlanmasından sunumuna kadar pek çok şeyle uğraşan, bir nevi havadaki mutfakların kahramanı. 10 bin metre yükseklikte ateş olmadan, bıçak olmadan yemekler nasıl bu kadar lezzetli sunulabiliyor? İşin sırrı uçan şeflerde...

Bıçak yok, ateş yok ama lezzetli yemekler var

Uçan şef, önceden pişirilmiş yemeklerin doğru bir şekilde lezzetinden bir şey kaybetmeden hazırlanmasını sağlıyor, onları en güzel şekliyle sunuyor. İlk olarak business class ile başlayan bu uygulamadan, daha sonra özellikle uzun uçuşlarda ekonomi sınıfı yolcular da yararlanmaya başladı. Uçan şef mutfakta, ekonomi sınıfı yolcuları için de kabin görevlilerine yardım ediyor. Uçan şef önce yolculardan menüden yemeklerini seçmesini istiyor, onların özel tercihleri varsa ona göre yemekleri hazırlıyor ve sunuma geçiyor. Üstelik fırın ve ocak olmadan ve de bıçak kullanmadan. Yemekler mikrodalgada ısıtılıyor. Havada bıçak kullanımı ise yasak. Böylece uçak yolculuğu daha da kaliteli ve keyifli hale geliyor.

 

Peki uçan şef nasıl olunur?

Nasıl uçan şef olunur? Uçan şef olabilmek için 2 ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmak, otel ya da gemilerde çalışmak, İngilizce bilmek ve 35 yaşını geçmemek gerekiyor. Temel uçan şef eğitimi alınıyor ve bu eğitimlerde başarılı olanlar sınava girerek sertifika almaya hak kazanıyor. Uçan şeflerin aylık kazançları ise ortalama 4.000 TL dolaylarında. Gezmeyi seviyorsanız, yemek yapmaktan keyif alıyorsanız sizin için de ideal meslek olabilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar