Doğa ile ilgili birçok olay gizemini koruyor. Gizemini çözdüklerimizde de neden binlerce yerde aynı durum varken sadece burada bu olasılıkların gerçekleştiğini düşünmeye devam ediyoruz. Göç eden yengeçler, tüm şehri saran kelebekler, ağ örerek ilerleyen örümcekler. İşte dünyadan gizemli 10 olay.

Christmas Island’daki Kırmızı Yengeçler

Christmas Island’daki Kırmızı Yengeçler

Her yıl yaklaşık 43 milyon yengeç yumurtalarını bırakmak için okyanusa doğru göç ediyor.

Uçak Bileti

Kral Kelebekleri

Kral Kelebekleri

Kanada ve Amerika’dan Meksika’ya ya da tam tersi rotada yaptıkları toplu göçlerle adeta bir kelebek istilasını andırıyorlar.

Sanatçı Örümcekler

Sanatçı Örümcekler

Avustralya’da Wagga Wagga kenarında bulunan sel sularından kaçan binlerce örümcek gördükleri her yere ağlarını örerek ilerliyor.

Ölüm Vadisi’ndeki Seyahat Eden Taşlar

Ölüm Vadisi’ndeki Seyahat Eden Taşlar

İnsan veya hayvan yardımı olmaksızın hareket eden bu taşlar, düz vadi boyunca ilerliyor.

Çiçeklenen Çöl

Çiçeklenen Çöl

Şili’de bulunan Atacama Çölü’de enteresan bir şekilde yılın bir dönemi çiçeklerin adresi oluyor. Normal bir çölde kaktüs dışında bir bitki görmek imkansız.

Tanzanya Natron Gölü

Tanzanya Natron Gölü

Mineral açısından zengin olan Doğu Afrika’da bulunan bu tuz gölü 2.5 milyon civarında flamingoya ev sahipliği yapıyor. Göldeki metal zehirlenmesinden dolayı her geçen yıl bu sayı azalıyor.

Parlayan Dalgalar

Parlayan Dalgalar

Maldivler’de çeşitli plankton bitkinin dalgalarla sahile bıraktığı kimyasal enerji sahilde bu biyoışıldamalara neden oluyor. Manzara açısından muhteşem.

Gökkuşağı okaliptüsü

Gökkuşağı okaliptüsü

Yılın belli zamanlarında mavi, mor, turuncu ve çeşitli diğer renklerde sakız veren bu ağacın kabuğunda adeta bir gökkuşağı gizli.

Büyük Mavi Delik

Büyük Mavi Delik

Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilen Belize’de 124 metre derinliğinde ve 300 metrelik bir alana yayılmış olan mavi delik görenleri şaşırtıyor.

Cehennem Kapısı

Cehennem Kapısı

Türkmenistan ve Orta Asya’da doğalgaz kaynaklarının çokluğundan ve burada yapılan çalışmalardan haberdar olmayan neredeyse yok. 1971 yılında bu çalışmalar sırasında çıkan bir gaz da birkaç gün içerisinde söneceği düşünülerek oradaki bilimadamları tarafından yakılmış. Sorun şu ki hala sönmemiş.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN