• Anasayfa
  • Bilgi
  • Gidiş uçağımı kaçırırsam dönüş uçuşum da yanar mı?

Gidiş uçağımı kaçırırsam dönüş uçuşum da yanar mı?

muratekinay

Pek istenen bir şey olmasa da hepimiz zaman zaman uçağımızı kaçırabiliyoruz. Peki, böyle bir durumda dönüş uçuşumuza ne oluyor? Özellikle gidiş ve dönüş biletinizi birlikte satın aldığınızda uçağınızı kaçırırsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var.

İçindekiler

Durumu anlatın ve bilgi alın  

Öncelikle uçağınızı kaçırma durumunda uygulanan kuralların hava yolu firmalarına ve biletinizin ait olduğu uçuş sınıfına göre değişiklik gösterdiğini belirtelim. Tabii yine de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Uçak kaçtığında eğer havalimanındaysanız, doğrudan hava yolu şirketinin bankosuna gidebilir ve durumu anlatabilirsiniz. Görevliler satın aldığınız bilet sınıfını ve iptal – iade koşullarını inceledikten sonra size en doğru bilgiyi vereceklerdir. Henüz havalimanına gelmediyseniz, yine hava yolu şirketini veya biletinizi satın aldığınız acentenin çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

hava alanı

Uçak Bileti

No-show durumunda ne yapılabilir?

Herhangi bir parkur üzerinde tek yön veya gidiş dönüş satın aldığınız uçuşlarınızdan birini kaçırdığınızda buna ''no-show'' denir. Bu durumda otomatik olarak dönüş uçunuzu gerçekleştiremeyeceğiniz hesaba katılarak biletiniz farklı bir yolcuya satılabilir. Dönüş uçuşunuzu kullanmak isterseniz hava yolu ile iletişime geçerek biletinizin durumunu öğrenmeniz gerekebilir. Örneğin uçacağınız firma ve bilet sınıfı herhangi bir değişikliğe izin vermiyorsa, gidiş uçağınızı kaçırdığınızda dönüş uçuşunuz da otomatik olarak yanabilir.

ucak

İade alınabilir mi?

Uçağınızı kaçırdığınızda bilet ücretinin bir kısmını iade alabilmeniz ve bilet tarihinde değişiklik yapabilmeniz tamamen biletinizin sınıfına bağlı. Eğer değişiklik yapılabilir bir sınıfa ait biletse, bir kısmını iade alabilir veya uçuşunuzu değiştirebilirsiniz. Ancak promosyon sınıfı biletlerde genellikle iptal ve iade yapılmaz. Yine de bu konuda en doğru bilgiyi biletinizi satın aladığınız hava yolundan veya acenteden alabilirsiniz.

hava alanı

 

Gidiş ve dönüş uçuşlarını ayrı satın alabilirsiniz

Uçağınızı kaçırma konusunda yapılacak pek bir şey yok Ancak gidiş ve dönüş biletlerinizi ayrı satın alarak böyle bir durumda kaçırdığınız uçuşun diğerini etkilememesini sağlayabilirsiniz.

hava alanı

Uçuş saatini kontrol edin ve havalimanına erken gidin

Uçağınızı kaçırma riskini azaltmak için uçuştan bir gün önce kalkış saatini kontrol edin. Ayrıca havalimanına gitmek için planladığınız saatten en az bir saat erken çıkmak da bu konuda işinize yarayabilir. Havalimanında o kadar zaman ne yapacağım diye düşünebilirsiniz anca içinde siz olmadan havalanan uçağınıza arkadan bakmaktansa yola biraz erken çıkmak çok daha iyidir. Havalimanına erken geldiğinizde vakit geçirmek için değerlendirebileceğiniz önerilerimiz burada!

ucak


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN