Geri dönüşüm kumbarası para kazandıracak!

tugbahacibayramoglu

Plastik, kağıt, pil gibi geri dönüşüm atıkları için kumbaralar kurulacak. Üstelik geri dönüşüme bıraktığınız her ürün için para da alabileceksiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuyla ilgili bir kampanya başlatmayı planlıyor. Özellikle AVM ve şehir merkezleri gibi nüfusun yoğun olduğu yerlere kurulacak kumbaralara hem atıklarınızı bırakabilecek hem de para kazanabileceksiniz.

İçindekiler

Para kazandıracak

Çevreye duyarlı kişilerin büyük önem verdiği geri dönüşüm artık kumbaralarla daha da avantajlı olacak. Takvim gazetesinde yer alan bir habere gör AVM girişine kurulacak bir kumbaraya bıraktığınız malzeme için 25 kuruş ile 1 lira arasında değişen ödemeler yapılacak. Pet şişeler, gazeteler, piller vs. için hazırlanacak bu kumbaralar sayesinde aynı zamanda gençlere de geri dönüşüm bilinci kazandırılmış olacak.

Bir ton atık kağıt 8 ağacı kesilmekten kurtarır

Geri dönüşüm atık malzemelerin çeşitli dönüşüm yöntemleriyle yeniden imalat sürecine kazandırılmasını anlamana gelir. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır. Kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin bir ton atık kağıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

Pillerin zararı çok

Aküler de birer pil çeşididir. Pillerin içinde civa kurşun, nikel gibi ağır metaller bulunur. Bunlar, hem çevre hem de insan sağlığı açısından zehirli maddelerdir. Atık pillerin çöpe atılması çevre kirliliğine yol açar ve insan sağlığına zarar verir. Atık pilleri çevrede azaltmanın yolu, yeniden doldurulabilir şarjlı piller kullanmaktır. Kullanım ömrü bitmiş piller toplama kutularına atılarak geri dönüşüm tesislerinde değerlendirilir. Pillerin uzun ömürlü olanlarını kullanmak daha ekonomiktir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN