Gençlere sınırlı bütçeyle tatil için 6 harika tüyo


Murat Ekinay
| 2 Dakikalık Okuma| 61 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Henüz yirmili yaşların başlarındayken dünyayı gezip dolaşmak pek çok gencin hayali. Ancak otel, uçak bileti ve yeme içme gibi masraflar ne olacak? İşte, kısıtlı bir bütçeyle bile muhteşem bir tatil yapmanızı sağlayacak 6 tavsiye…

1- Bahar aylarında yola çıkın

Tatil denince neredeyse herkesin aklına yaz mevsimi gelir. Tam da bu yüzden yazın otellerin ve uçak biletlerinin fiyatı son derece pahalı olabiliyor. Fiyatların yükseldiği bu dönem yerine ilkbahar veya sonbaharda seyahat ederek tatil masraflarını hayal bile edemeyeceğiniz kadar düşürebilirsiniz. Üstelik bahar aylarında gençler için oteller daha uygun fiyatlı kontenjan ayırabiliyor. Tabii yine de elinizi çabuk tutup yaz aylarında da uygun fiyatlı bir bilet yakalayabilirsiniz. Bunun için hemen hayallerinizdeki rotaya biletleri karşılaştırın!

2- İndirim ve kampanya takipçisi olun

Ucuza uçmanın ve tatil yapmanın en iyi yollarından biri de sezonluk olarak satışa çıkan biletleri erkenden yakalamak! Bunun için Enuygun.com’dan biletinizi satın aldığınızda haftalık seyahat bültenimize kaydolabilir ve her hafta en cazip bilet fırsatlarını e-posta olarak alabilirsiniz. Yurt içi veya yurt dışına indirimli uçabileceğiniz kampanyaları takip etmeyi de uutmayın. 

Gençlere sınırlı bütçeyle tatil için 6 harika tüyo

3- Düşen fiyatları anında yakalayın

Gitmek istediğiniz yere uçak biletleri pahalı mı? Öyleyse, fiyat alarmı kurarak fiyatlar düştüğünde veya yükseldiğinde anında haberdar olabilirsiniz. Böylece en uygun bileti geç olmadan yakalayabilirsiniz. Üstelik Enuygun’da fiyat alarmı oluşturmak çok kolay! Bilet fiyatlarını anlık olarak takip eden özelliğimizle ilgili detaylar burada!

Gençlere sınırlı bütçeyle tatil için 6 harika tüyo

4- Ne pasaport ne de vize

Ülkemizin sınırlarını aşmak isteyen gençleri fazlasıyla düşündüren konulardan bir diğer konu ise pasaport ve vize masrafı. Özellikle ilk kez pasaport aldığınızda tüm bunlar için harcayacağınız parayla bile tatile çıkabileceğinizi fark edip şaşırabilirsiniz. Vize ve pasaport istemeyen Ukrayna, Gürcistan veya Akdeniz’in gözde adası Kıbrıs’a ise bir kimlik kartı ve uçak bileti yeterli! Üstelik bu yerler yazın plajları, kışınsa eğlenceli gece kulüpleriyle gençlere harika bir tatil vaat ediyor. Vize ve pasaport masrafına girmeden tatil için ülkemizin uygun fiyatlı cennet yerlerine de göz atabilirsiniz.

Gençlere sınırlı bütçeyle tatil için 6 harika tüyo

5- Su ve yemek masraflarını azaltın

Avrupa’da sadece bir haftalık tatil sırasında yemeğe ve suya ayırmanız gereken parayla rahatlıkla bir yurt içi tatil yapabilirsiniz. Öyleyse seyahat ederken yeme içme masraflarını azaltmak da önceliklerinizden biri olmalı. Euro ve dolar kurlarının giderek arttığı bir dönemde sadece bu masraflardan kaçınarak yapacağınız tasarruf miktarı azımsanacak gibi değil. Otelin ücretsiz kahvaltısı varsa, biraz erken kalkıp kahvaltıyı aradan çıkarabilir ve cebinizde kalan paralarla yakın yerleri görebilirsiniz.

Gençlere sınırlı bütçeyle tatil için 6 harika tüyo

6- Öğrencilere özel programları araştırın

Bazı şeyler sadece üniversitede okurken yapılabilir. Örneğin Work&Travel gibi hem yurt dışında çalışıp para kazanabileceğiniz hem de bu arada yeni ülkeler görebileceğiniz birçok program var. Üniversite bitmeden bunları araştırarak katılma şansınız varsa değerlendirin. Bu sayede seyahat masraflarınızı çalışarak çıkarabilir hatta yanınızda biraz parayla bile geri dönebilirsiniz. Üniversite öğrencisiyken yurt dışında okuyabileceğiniz Erasmus veya trenle baştan sona Avrupa’yı gezebileceğiniz Interrail gibi programlara ilgili bilmeniz gerekenler ise yazımızda!

Gençlere sınırlı bütçeyle tatil için 6 harika tüyo

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.