• Anasayfa
  • Bilgi
  • Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?

Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?

tugbahacibayramoglu

Pek çok kişi büyük ve görkemli bir ev sahibi olmak ister ancak satın alacağınız evin de bütçenize uygun olması gerekir. Konut kredisi kullanarak ev satın almak istiyorsanız gelirinize göre kredi başvurusunda bulunmanız lazım. Peki gelirinize göre ne kadarlık bir ev satın alabilirsiniz? İşte bu sorunun yanıtı...

İçindekiler

Gelirinizi belgelemeniz şart

Öncelikle gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız lazım. Belgelenemeyen gelirleri bankalar değerlendirmeye almaz. Bir de konut kredisi kullanırken gelirim yetersiz diye endişelenmenize gerek yok. Bankalar konut kredisi kullandırırken hane halkı gelirine de bakar. Talep ettiğiniz takdirde sadece kredi çeken kişi değil, o evde sizinle birlikte yaşayan eş anne baba gibi kişilerin de gelirlerine bakılır. Evliyseniz eşinizin gelir durumu mutlaka değerlendirmeye alınır. Bekar da olabilirsiniz, evde sizinle birlikte yaşayan anne, baba kardeş gibi kişilerin de gelir durumularına da bakılır.

Aylık taksitler gelirin %60’ına kadar olmalı

Örneğin sizin aylık 4.000 TL net geliriniz var, eşinizin de 5.000 TL net geliri bulunuyor. Yani evinize aylık net 9.000 TL para giriyorsa, siz bu gelirin yaklaşık %60’ı kadar kısmının aylık taksitleri karşılayabildiği bir krediyi çekebilirsiniz. Ne kadar mı?

%10 peşinat yeterli.

Örneğin 120 ay vadeli 300.000 TL kredinin aylık taksitleri %1,37 faiz oranıyla 5.108 TL. 350.000 TL kredinin ise aylık taksitleri yine %1.37 faiz oranıyla 5.959 TL. Yani banka yetkilisi biraz toleranslı davranırsa, siz karı koca 9.000 TL’lik gelirle 120 ay vadeli 300.000 TL hatta belki 350.000 TL tutarında kredi kullanabilirsiniz. Bu da bir miktar peşinatı baz aldığınızda 400.000 TL ve üzeri bir ev satın alabilmeniz anlamına gelir. Peşinat için evin tutarının %10'u kadar ödeme yeterli oluyor. (Not: Hesaplamalarda Haziran 2021 oranları baz alınmıştır. Bankaların en güncel faiz oranları için konut kredisi sayfamıza göz atabilirsiniz.) 

Kredi notuna dikkat!

Banka yetkililerinin kredi kullandırmadan önce sizin diğer borç durumlarınıza ve kredi notunuza da baktığını unutmayın. Bu yüzden konut kredisi kullanmadan önce kredi notunuzu yüksek tutmaya dikkat edin, yine başka kredi ve kredi kartı borçlarınız varsa da bunları kapatmaya çalışın. Bazen farkına varmadığınız ufak tefek gecikmeler kredi notunuzu ciddi oranda etkileyebilir. Ya da esnek hesaplardaki ufak gecikmeler bir anda kredi notunuzu aşağılara çekebilir. Öyleyse kredi ödemelerinize çok dikkat edin. Günü geçirmemeye çalışın. Özellikle de kredi kartı ve kredinin dışında esnek hesaplı hesaplarınıza da dikkat edin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN