Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 57

Pek çok kişi büyük ve görkemli bir ev sahibi olmak ister ancak satın alacağınız evin de bütçenize uygun olması gerekir. Konut kredisi kullanarak ev satın almak istiyorsanız gelirinize göre kredi başvurusunda bulunmanız lazım. Peki gelirinize göre ne kadarlık bir ev satın alabilirsiniz? İşte bu sorunun yanıtı...

Gelirinizi belgelemeniz şart

Öncelikle gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız lazım. Belgelenemeyen gelirleri bankalar değerlendirmeye almaz. Bankalar konut kredisi kullandırırken hane halkı gelirine de bakar. Talep ettiğiniz taktirde sadece kredi çeken kişi değil, o evde sizinle birlikte yaşayan eş anne baba gibi kişilerin de gelirlerine bakılır.

Aylık taksitler gelirin %60’ına kadar olmalı

Örneğin sizin aylık 2.500 TL net geliriniz var, eşinizin de yine aynı şekilde 2.500 TL net geliri bulunuyor. Yani evinize aylık net 5.000 TL para giriyorsa, siz bu gelirin yaklaşık %60’ı kadar kısmının aylık taksitleri karşılayabildiği bir krediyi çekebilirsiniz. Ne kadar mı?

Bankaların konut kredilerine göz atmak ya da başvurmak için tıklayın

Örneğin 120 ay vadeli 200.000 TL kredinin aylık taksitleri %0,99 faiz oranıyla 2.855 TL. 250.000 TL kredinin ise aylık taksitleri yine %0,99 faiz oranıyla 3.569 TL. Yani banka yetkilisi biraz tölaranslı davranırsa siz karı koca 5.000 TL’lik gelirle 120 ay vadeli 200.000 TL hatta belki 250.000 TL tutarında kredi kullanabilirsiniz. Bu da bir miktar peşinatı baz aldığınızda 300.000 TL ve üzeri bir ev satın alabilmeniz anlamına gelir.

Kredi notuna dikkat!

Ancak banka yetkilileri burada sizin diğer borç durumlarınız ve kredi notunuzu da baz alır. Bu yüzden konut kredisi kullanmadan önce kredi notunuzu yüksek tutmaya dikkat edin, yine başka kredi ve kredi kartı borçlarınız varsa da bunları kapatmaya çalışın.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2118 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.