Gelir testine girmeyen gençlere 272 TL prim borcu

tugbahacibayramoglu

Üniversiteyi kazanamayan gençler, bir ay içerisinde Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testine girmemeniz halinde yüklü prim borcuyla karşılaşacağınızı biliyor musunuz?

Yaz aylarında liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan gençlerin GSS sıkıntısını yazmıştım. Gençler 18 yaşına girdikleri zaman anne ve babalarının sigortasından çıkartılıyor. Eğer üniversiteyi kazanırsanız anne baba sigortasında devam edebiliyorlar.

İçindekiler

Üniversiteyi kazanamayanlar anne baba sigortasından çıkıyor

Ancak ya üniversiteyi kazanamayanlar… Onlar ise eğer gelir testine girmezlerse hem prim borcuyla karşılaşıyorlar hem de 60 gün primleri ödenmezse sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Benzer bir sorunu üniversiteye hazırlandığı halde GSS kapsamından çıkartılan yeğenimde yaşamıştım. O benim 18 yaşını doldurmuş öğrencilerin sağlık güvencesi başlıklı yazımda belirtiğim dilekçe örneğiyle itiraz etmiş ve yeniden babasının sigortası kapsamına alınmıştı. Ancak o üniversiteyi kazandı dediğim gibi ya kazanamayanlar… Onlar eğer gelir testine girmezse aylık 272 TL’ye kadar prim borcu çıkıyor.

Gelir testinde primler 42 TL’ye kadar düşüyor

Oysa ki gelir testine girerek bu prim borcunuzu 42 TL’ye kadar düşürebilirsiniz. Üstelik prim ödemediğiniz ya da gelir testine girmemiz durumunda iki ay sonra sigortalılığınız düşer. İşte üniversiteyi kazanamayan gençlerin bu teste girmesi için gereken süre Kasım ayında doluyor.

Erkekler 25 yaşına kadar faydalanabiliyor

Yasaya göre erkek çocukları eğer üniversiteye giderse 25 yaşına kadar anne baba sigortasından faydalanabiliyor. Kız çocuklarında ise yaş sınırı yok. Evlenene ya da iş buluna kadar anne baba sigortasından yararlanabiliyor. Gelir testine il ve ilçe kaymakamlıklarında girebiliyorsunuz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN