Gelecekte uçak yolculuğu nasıl olacak?

muratekinay

Havada spor yapabileceğiniz salonlar, manzarayı çok daha geniş bir açıdan izleyebileceğiniz dev pencereler hatta ses hızında giden uçaklar... Gelecekte uçakla seyahat edenleri hangi yenilikler bekliyor dersiniz?

İçindekiler

1- Ayakta yolcu taşınabilir

Uçaklarda ayakta yolcu taşınması kimi zaman gündeme gelen konulardan. Bu alanda yapılan çalışmaların sonucunda yakın bir gelecekte tam olarak ayakta olmasa da uçakta taburelerle yolcu taşınması söz konusu olabilir. Bu da elbette maliyetlerin azalması ve daha ucuz uçak bileti demek!

Ayakta Yolculuk

Uçak Bileti

2- Daha büyük pencereler

Uçakla yolculuğun en iyi taraflarından biri de gökyüzünden bulutların manzarasını seyredebilmek. Özellikle sırf bunun için pencere kenarı koltuklardan birini kapmaya çalışanlardansanız iyi haber! Yakın zamanda Boeing uçaklarında kullanılması planlanan geniş pencerelerden aşağı daha rahat bakabileceksiniz. Bu arada, uçaktan manzara seyretmek için en iyi havalimanlarına göz atmak isterseniz tıklayın.

Büyük Pencereler

3- Havada eğlence için oyun salonları

Uçakla yolculuk yaparken uzun süre koltuktan kalkmamak genellikle sıkıcı bir iştir. Ancak yakın zamanda bu durum tarihe karışabilir. Uçaklara fazla uzak olmayan bir gelecekte eklenmesi planlanan oyun salonlarında oyun oynayabilecek hatta en sevdiğiniz kahve zincirinin şubesini bulabileceksiniz.

Oyun Salonu

4- Bavul kaybetmeye son

Yine gelecekte uygulanması planlanan projelerden biri ise bavulların doğrudan evinizden alınarak uçağa gönderilmesi. Üstelik bavulun üzerine yerleştirilecek cihazlarla sistem üzerinden izlenerek bavul kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Bavullar

5- Ses hızında yolculuk

Uçakla seyahat özellikle uzun mesafeler arasında halen fazlasıyla uzun sürebiliyor. Ancak bu durum da yakın gelecekte değişebilir. Ses hızında yolcu taşıyan uçakların geliştirilmesi ile yolculuk süreleri yarıya inebilir.

Hızlı Yolculuk

6- Pilotsuz uçaklar

Teknolojinin gelişmesi insansız araçlar konusunun her geçen gün daha fazla gündeme gelmesini sağlıyor. Çok yakın bir tarihte olmasa da gelecekte pilotsuz olarak havalanabilen uçaklarla yolculuk mümkün olabilir.

Pilotsuz Uçaklar

7- Pasaportsuz seyahat

Bugün pek çok ülkeye seyahat ederken yanımızda pasaportumuzu bulundurmamız gerekiyor. Ancak gelecekte bu zorunluluk da tarihe karışabilir. Yüz tanıma teknolojisinin gelişmesiyle pasaport ve diğer belgelere gerek duyulmadan kimlik bilgilerimizin tanınası mümkün olabilecek. Bu sayede pasaport alma ve yenileme işlemleriyle vakit kaybetmeden, doğrudan yurt dışına çıkmak kolaylaşacak. Bu teknolojiyi beklemeden, şimdiden pasaportsuz yurt dışında tatilin tadını çıkarmak isterseniz, sadece kimlik kartınızla seyahat edebileceğiniz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gerekenlere göz atmayı unutmayın.

Pasaport


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN