Gazipaşa'ya otoyolun üzerinden geçen pist

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Altından otoyol geçen pist fotoğrafını görünce hem sevindim hem de şaşırdım. Benim gibi Alanya Gazipaşa Havalimanı'nı kullanmak isteyenlerin çilesi bitmiş, pist uzatılmış. Üstelik altından otoyol geçen bir piste sahip olmuş. Böylece Gazipaşa, Türkiye'nin ilk, dünyanın da ilginç havalimanlarından biri haline gelmiş.

Uçakların bekleme derdine son!

TAV, pistinin küçük olması nedeniyle sıkıntı yaşayan Gazipaşa Havalimanın pistini uzatmış ve de otoyolun üzerine bir viyadük kurarak yapmış bunu. Alanya, Side, Mersin Anamur gibi pek çok turistik ilçenin yolculuğunu kolaylaştıran Gazipaşa Havalimanı dağların arasında kaldığı için küçük bir havaalanıydı. Hatta bir seferinde bu havaalanında 5 saat mahsur kalmıştım. Nedeni ise bir önceki uçağın ters rüzgar nedeniyle havalanamamasıydı. Havaalanı aynı anda iki uçak inemediği için de İstanbul'dan gelip yolcularını bırakıp Gazipaşa'daki yolcularını alacak uçak da gelemiyordu. Üstelik havaalanından kalkmayan uçak gece yarısından beri bekliyordu.

Havaalanı pisti uzatıldı

Pilotların korkulu rüyası haline gelen bu pist sorunun çözülmüş olmasına sevindim. Alanya, Side, Gazipaşa hatta Anamur taraflarına gidecekseniz Gazipaşa Havaalanı'nı kullanmak büyük kolaylık. Antalya'dan Alanya'ya havaalanından sonra iki saatlik bir otomobil yolculuğu yapmak zorunda kalıyorsunuz Gazipaşa'da ise bu süre yaklaşık yarım saate iniyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar