Gaziantep’te ne nerede yenir?


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 776

Güneydoğu Anadolu’nun tarihi şehri Gaziantep’in nefis yemekler ve tatlılar konusunda ününü duymayan yok! Peki, şehirde ne nerede yenir, Gaziantep’in en iyi lezzetleri nerelerde bulunur?

1- Katmer için Orkide Pastanesi

Gaziantep’te sabahlar çıtır çıtır katmerle başlıyor. Enfes katmerlerin tadın bakmak için en iyi adreslerden biri ise uzun zamandır kent sakinlerinin ve ziyaretçilerin gözdesi olan Orkide Pastanesi. Eğer daha önce buraya geldiyseniz, bu kez Gaziantep’in bir diğer efsanevi lezzet durağı Katmerci Zekeriya Usta’nın yolunu tutabilirsiniz. Gaziantep’in lezzetlerine uçuracak en uygun biletler de burada!

2- Beyran için Metanet

Sabah, akşam veya gece fark etmez. Gaziantep’te istediğiniz zaman lezzetli bir beyran içebilirsiniz. Kemikli kuzu eti, sarımsak, tereyağı ve pirinç ile yapılan beyran için Metanet Lokantası şehrin en ünlü adresleri arasında.

2- Beyran için Metanet

3- Fıstık alışverişi için Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in başlıca sembollerinden Antep fıstığını şehrin neredeyse her yerinde bulmak mümkün. Bakırcılar Çarşısı ise otantik ortamıyla fıstık alışverişi için ideal. Eğer sadece hafta sonu tatili için Gaziantep’e geliyorsanız, 48 saatte kenti turlamak için yazımıza mutlaka göz atın!

3- Fıstık alışverişi için Bakırcılar Çarşısı

4- Baklava için Koçak

Gaziantep demek aynı zamanda baklava demek! Şehirde tatlı konusunda İmam Çağdaş ve Zeki İnal gibi pek çok efsanevi alternatif var. Koçak ise Gaziantep’te baklavanın başlıca adreslerinden.

5- Kadayıf için Erçelebi

5- Kadayıf için Erçelebi

Katmer ve baklavadan sonra sıra kadayıfa geldiğinde hiç düşünmeden yolunuzu Erçelebi’ye düşürebilirsiniz. Gaziantep’in en bilinen kadayıfçılarından biri olan Erçelebi ününün hakkını sonuna kadar veriyor.

6- Küşleme için Kebapçı Halil Usta

6- Küşleme için Kebapçı Halil Usta

Gaziantep’e kadar gelip de küşleme yemeden dönmek olmaz. Yanında tadına doyum olmayan salatalarla servis edilen küşlemenin tadı uzun süre damakta kalıyor.

7- Lahmacun için İmam Çağdaş

7- Lahmacun için İmam Çağdaş

Kebap ve baklava için de Gaziantep’in en iyi adreslerinden biri olarak bilinen İmam Çağdaş aynı zamanda lahmacunuyla ünlü. Menüsünde fıstıklı kebap gibi birçok farklı tadı barındıran İmam Çağdaş’ta lahmacun tam anlamıyla bir klasik! Yakın zamanda Gaziantep’e gelmeyi planlayanlar, şehirde kalabileceğiniz uygun fiyatlı otellere göz atın!

7- Lahmacun için İmam Çağdaş

Tuğba Hacıbayramoğlu
2215 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.