Yuvayı dişi kuş yapar denir ancak iş gayrimenkul sahibi olmaya gelince erkeklerin egemen olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün araştırmasına göre ülkemizdeki gayrimenkullerin yüzde 65’i erkeklere ait çıktı. Kadınların gayrimenkul sahibi olma oranı ise yüzde 35.

Araştırmaya göre doğudan batıya doğru gittikçe kadınların gayrimenkul sahibi olma oranları da artıyor. Buna göre kadınların en az gayrimenkul sahibi olduğu il yüzde 14 ile Hakkari olurken, en fazla konut sahibi kadının bulunduğu il ise yüzde 42 ile Bayburt oldu. Türkiye genelinde 131 milyon gayrimenkulün 80 milyonunun sahibinin erkek, 43 milyon 468 bininin ise kadın olduğu ortaya çıktı. 7 milyon 412 bin arsa ve konutun sahibinin ise cinsiyeti belirlenemedi.

Doğuda erkek egemenliği var

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ise erkeklerin gayrimenkul sahibi olmasında oranlar yüzde 86’ya kadar çıkıyor. Hakkari’de erkeklerin gayrimenkul sahiplik oranı yüzde 86 olurken, bu oran Mardin’de yüzde 82, Siirt’te ise yüzde 81 olmuş.

Kadınların en fazla gayrimenkul sahibi olduğu illerin başında da sayı olarak Ankara ve İstanbul gelirken, yüzde oranı olarak ise Bayburt, Yalova ve Çankırı ilk sıralarda yer aldı. Bayburt'ta bulunan daire, arsa ve tarlaların yüzde 41,71'inin sahibi kadınlar olurken, Yalova'da bu oran yüzde 41.4, Çankırı'da ise yüzde 41,2 oldu.

İzmirli kadınlar İstanbul’u geçti

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre İzmir’de bulunan ve sahibinin cinsiyeti bilinen 2 milyon 985 bin gayrimenkulün yüzde 38.3'üne yani 1 milyon 142 binine kadınların sahip olduğu görüldü. Ankara'da bulunan 6,5 milyon gayrimenkulün yüzde 37.4'ü kadınların olurken, İstanbul'da kadınların sahiplik oranı yüzde 34.1'de kaldı.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.