Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatları denetlemek için zabıtaya benzer özel bir birim oluşturuyor. Buna göre bakanlığa özel zabıta timleri, imar planından ruhsatlandırmaya kadar inşaatlarla ilgili tüm faaliyetleri denetleyerek bakanlık adına işlem yapabilecek.

Bu kişilere aslında gayrimenkul polisi de diyebiliriz. Denetçi belgesiyle çalışacak bu personel bakanlık adına işlem yapabilecek. Bu denetçi birimlerine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Finansgündem adlı sitede yer alan bir yazıya göre meclisten geçen bu kanunla inşaatlardaki denetim artacak.

Bina yıkım kararı verebilecek

Zabıta gibi çalışacak denetçiler, imar planlarından ruhsatlandırmaya kadar inşaatla ilgili tüm faaliyetleri kontrol edecek. Denetçi belgesiyle çalışacak bu personel, bakanlık adına işlem tesis etme yetkisine de sahip olacak. Ağır para cezalarının yanı sıra inşaatın yıkılması da yaptırımlar arasında yer alacak.

Belediyeleri uyaracak

Bakanlık, mevzuata aykırı binaların yıkılması konusunda belediyeleri uyaracak. Belediyelerin bir çalışma yapmaması durumunda, bina bakanlık tarafından yıkılacak. Yıkım masrafları ise yapı sahibinden alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, usulsüzlükte sorumluluğu bulunan idari yetkilileri de haklarında işlem tesis edilmek üzere İçişleri Bakanlığı’na bildirecek.

Denetçiler şu işlemleri yapabilecek

- İnşaatların mevzuata uygunluğunu denetleyecek.

- Bakanlık adına işlem yapabilecek.

- Uygun görmediği inşaata ceza verme yetkisi olacak.

- Para cezası da kesebilecek

- İnşaatın yıkılmasına varan cezalara karar verebilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2301 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.