İnşaat sektörünün anayasası sayılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemelere göre artık stüdyo daire yapılamayacak. Kot farkından fazla daire yapımına ve belediyelerin emsal rantı yapmasına kısıtlama getirilirken, jandarma ve sahil güvenliğe ait araziler de imara açılabilecek. Ayrıca 3 katlı binalara da asansör zorunluluğu getirildi. İşte 1 Ekim 2017’de yürürlüğe girecek yeni yönetmelik....

Stüdyo daireler yapılmayacak

Yeni yönetmelikte eskiden 1+0 olarak bilinen yani sadece bir salon ve banyodan oluşan stüdyo daireler yapılamayacak. Bir daire en az 1+1 yani bir oda ve salondan oluşabilecek ve net alanı en az 28,50 metrekare olacak. Odanın boyutu 9 metrekareden, salonun büyüklüğü de 12 metrekareden küçük olamayacak.

Konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

Belediyelere kısıtlama

Şehirlerin dikey yerine yatay yapılanmasının teşvik edileceği yeni uygulamada yüksek binaların yapımına kısıtlama gelecek. Yerel idareler yani belediyeler yönetmelikte belirtilen alanların dışında genişletici imar planı yapamayacak. Belediyeler yapacakları düzenlemelerde mevcut parselin toplam emsal alanının %30’unu geçemeyecek şekilde emsal harici alan belirleyebilirler. Yani emsal dışı alanlara sınırlama getirilmiş oldu.

Kot farkına sınırlama

Binalarda kot farkından fazla daire yapma konusuna da yasak getirildi. Yol ya da arazinin durumundan dolayı bina önden 5 metre arkadan 8 metre olabiliyordu. Yani bina önden baktığınızda 3 katlı arkadan 8 katlı olabiliyordu. Artık böyle kot farkıyla binalar yapılamayacak. Çekme mesafeleriyle parselde 9 kat yapılmasına izin verilen 900 metrekarelik bir inşaat şimdi ancak 6 kat olarak yapılabilecek. Konutlarda kat yükseklikleri 3,60 metre ofislerde ise 4 metre olacak. 4 katlı binalara asansör zorunluluğu gelirken 3 katlı binalarda da asansör yeri yapılması gerekiyor.

Konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

Net metrekarede değişiklik

Eski yönetmelikte duvarlar da net metrekare alanına girerken yeni yönetmelikte duvarların dışındaki alanlar dahil edildi. Havalandırmalar, apartman galeri boşlukları gibi bağımsız bölümün dış yerleri de net metrekare alanına girmeyecek. Bodrumlara ev yapılmasına ilişkin de şartlar getirildi. Su baskını, havalandırma gibi önlemlerin alınması ve en az az bir yatak odası ve salondan oluşması koşuluyla bodrum kata daire yapılmasına onay çıktı.

Askeri alanlar imara açılabilecek

Askeri alan tanımlamasında da değişikliğe gidildi. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ait alanlar askeri alan tanımlamasından çıkarıldı. Bu kurumlara ait araziler de imara açılabilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.