Merkez Bankası'nın geçen hafta kredi faizlerinde yaptığı indirim, etkisini göstermeye başladı. Garanti Bankası konut kredisinde 120 ay vadede faiz oranını %1,14'e düşürdü. Bu indirimle birlikte Garanti Bankası'nda 120 ay vadeli 100.000 TL kredinin aylık taksitleri 1.533 TL oldu.

Faizler düşecek mi?

Şu sıralar konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin faizlerin inmesi yönünde beklentileri vardı. Ve beklenen de oldu. Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürerek %10'e indirmesi piyasa faizlerine de yansıdı. Geçtiğimiz hafta bir kaç banka gerek ihtiyaç, gerekse de konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Garanti Bankası da 120 ay vadeli konut kredisi faizini %1,14'e düşürdü. Aylık taksitler 120 ay vadeli 100.000 TL kredide 1.533 TL toplam geri ödemesi de 185.427 TL oldu. Örneğin aynı krediyi geçen ay çekmiş olsaydınız aylık taksitler %1,22 faiz oranıyla 1.591 TL ve toplam 192.374 TL olacaktı. Bu faiz indirimi size toplamda yaklaşık 7.000 TL'lik kazanç sağladı.

 

Refinansman hakkınız var

Peki faiz oranları daha da düşer mi? Bu soruya kesin yanıt verememekle birlikte 'Düşmesi bekleniyor' diyebiliriz. Ancak ev fiyatlarının de sürekli arttığı bir ortamda faiz indirimi beklemek yerine, alım planlarınızı ertelememenizi öneririm. Çünkü ev fiyatları faiz indiriminden daha hızlı bir şekilde artıyor. Siz bu süreçte uygun ve istediğiniz koşullarda ev aramaya odaklanın. Zaten faiz indirimi olursa tam kredi kullandığınız anda bu indirimden faydalanırsınız. Daha sonra faiz indirimi olursa kredinizi yeniden yapılandırma yani refinansman yapma hakkınız var.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2329 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.