Bir aylık futbol dolu günler başlıyor. Ah vah desek de o kupada yerimizi alamamak çok acı. Üstelik bu kez Dünya Kupası, futbolun mabedi Brezilya’da oynanacak. Rio de Jenario, Sao Paulo, Brazil gibi dünyaca ünlü şehirlerde ve Copacabana gibi dünyaca ünlü plajlarda, dünyanın en ünlü futbolcuları dolaşacak. Eğer imkanınız varsa mutlaka Brezilya’ya Sao Paulo şehrine bir uçak bileti alın. Futbol, dans, eğlence ve güneş, Brezilya’da hepsi var. Yok eğer gidemiyorsanız samba rüzgarına kapılıp biraz Brezilya seyahati hayali kurmaya ne dersiniz. İşte sizlere Dünya Kupalı Brezilya seyahati tüyoları…

Cobacabana Plajı, İsa Heykeli işte Rio de Janeiro

Brezilya, 200 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi. Başkenti Brazil ancak en ünlü şehri de Rio de Janeiro ve Sao Paulo. Zaten Dünya Kupası maçlarının pek çoğu da bu şehirlerde oynanacak. Rio de Janeiro, Rio karnavalıyla adından söz ettiren bir şehir olmasına rağmen Haziran ve Temmuz aylarındaysa futbolla anılan bir kent olacak. Futbol bu şehrin en önemli sporu. Dünyaca ünlü Brezilyalı futbolcuların, kentin ünlü plajı Copacabana’dan futbol oynarken kendilerini geliştirdiği ve bu plajlarda menajerlerin ilgisini çektiği söylenir. İpanema, Copacabana gibi plajlarda insanlar gündüzleri denize girebiliyor. Denize giren, samba yapan kısacası eğlenen insanları görebilirsiniz.

Futbol, Samba, Brezilya

Rio’da Kraliyet Sarayı, Güzel Sanatlar Müzesi, Milli Kütüphane ve Tiyatro binası gibi tarihi yerler gezilebilir. Rio de Janeiro, yeşil bir şehir, en önemli parkı da marinanın hemen arkasına yapılan 1,2 milyon metrekare alanda bir park. Dünyanın Yedi Yeni Harikası’ndan biri olarak seçilen Kurtarıcı İsa Heykeli ise kentin en önemli simgelerinden birisi. Zaten Rio’ya gidip buraya çıkmadan olmaz. Trene binerek kahve ağaçları manzarası eşliğinde Corcavado Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Heykele kadar yürüyen merdiven de var. Dünyanın en büyük İsa Heykeli ve yüksekliği ise 38 metre. Dünyanın en kalabalık Katolik nüfusu da Brezilya’da yaşıyor. Kentin bir başka tepe noktası da Sugar (Şeker) tepesi. Buraya da teleferikle çıkılıyor. Ve manzarasının da harika olduğunu söylemek lazım. Brezilya doğal taşlarıyla da ünlü bir ülke. Rio’da doğal taşların amatis, zümrüt, aquamarin gibi taşların sergilendiği bir müze mağarası da var.

Futbol, Samba, Brezilya

 

Biz yazı yaşarken orada kış var

Brezilya, Güney yarımküre ülkesi olduğu için iklimleri bize göre ters. Yani biz yazı yaşarken, onlar kışı yaşıyor. Dünya Kupası sırasında hava sıcaklığı 20 -25 derece ortalamalarında seyredecek. Tabi Brezilya ile 6 saat fark var. Bu yüzden Dünya Kupası maçlarında biraz uykusuz kalacağız. Önemli maçların saat 23:00’te başlayacağını hatırlatayım. İlk turda ise 19:00’da da başlayan maçlar olacak. Benim favorim ev sahibi Brezilya. Arjantin, İspanya ve Almanya turnuvanın diğer favorileri. Mutlaka sürprizler de olacaktır. Güney Afrika’da vuvuzelayı, Almanya’da tahminci ahtapotu konuştuk. Bu turnuva bakalım nelere sahne olacak? Dünya Kupası 12 Haziran'da ev sahibi Brezilya-Hırvatistan maçıyla başlayacak ve turnuva 13 Temmuz'da sona erecek.

 

Futbol, Samba, Brezilya

İstanbul-Sao Paulo direk uçuş var

Brezilya’da Rio de Janario’dan sonra ülkenin en büyük şehri Sao Paolo’ya da gidebilirsiniz. Burası kahve üretimiyle gittikçe zenginleşmiş ve bugün 20 milyonu bulan nüfusuyla Brezilya’nın en büyük şehri olmuş. Kentte çok sayıda tarihi bina var. Şehir Tiyatrosu, Metropolitan Kilisesi gibi yerler gezilebilir. Kentte dikkat çeken bir başka nokta ise zengin fakir uçurumu. Bir yanda çok şık ve lüks siteler, hemen dibinde bizim gecekonduların lüks kalacağı teneke mahalleleri. Ve yine kent sokaklarında parklarda yaşayan çok sayıda evsiz de var. İnsanlar arasındaki bu uçurum gibi fark, ülkede güvenlik gerekçesiyle helikopter kullanımını da arttırmış. Zenginler evlerinden işlerine ya da sosyal ortamlarına helikopter kullanarak gidiyor. Dünyanın en fazla helikopteri de Brezilya’da bulunuyor. Brezilya’ya İstanbul’dan Sao Paulo şehrine haftada 4 gün Salı, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri direk uçuş var. Uçuş süresi yaklaşık 13 saat 25 dakika sürüyor. Oldukça uzun süren bir yolculuktan sonra sizi deniz, dans ve futbol dolu günler bekleyecektir.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.