Doların yükselişi durdurulamıyor, bu gidişle bu seviyelerin altına inmesi de zor gözüküyor. Dolar kurundaki bu artışın önümüzdeki aylarda inşaat maliyetlerine de yansıması bekleniyor. Bu durumda ev fiyatlarında artış kaçınılmaz olacak. Ev satın almayı düşünüyorsanız acele edin, beklerken satın almak istediğiniz evin fiyatında artışla karşılaşabilirsiniz.

Adana ve İstanbul artışta başı çekiyor

Geçtiğimiz hafta konut satışlarıyla ilgili birkaç istatistiki araştırma yayınlandı. Bunlardan birincisi konut fiyatlarında artış ki; Adana, İstanbul, Ankara, İzmir gibi iller başı çekiyor. İkincisi de konut sektörü temsilcilerinin dolardaki artışın önümüzdeki aylarda inşaat maliyetine yapacağı etkiyle ilgili yaptığı açıklamalardı.

Dolardaki artış ev fiyatlarını %20 arttırır

Bildiğiniz gibi yılbaşında dolar 2.32 TL’ydi, şimdilerde 2.73 TL’ye kadar çıktı. Dolardaki yaklaşık %20’lik artış, inşaat maliyetlerine yansıyacağı için, yeni ev fiyatlarında en az %20’lik yükseliş kaçınılmaz olacak. “Yeni ev yani sıfır ev değil, ikinci ev alırım gibi bir düşünceye de kapılabilirsiniz. Ancak şunu vurgulamak gerekir ki aynı sokakta, aynı semtte yeni evin satış fiyatı arttığında, mal sahipleri bu artışı kendi evlerine de uyguluyor. Yani ikinci el ev fiyatları da otomatik olarak artıyor.

Faizler çok uygun elinizi çabuk tutun

Yıllardır konut sektöründe yazılar yazan biri olarak söylüyorum ki ev fiyatlarının sürekli artış gösterdiği günümüzde, konut kredisi faiz oranları da bu kadar uygunken, elinizi çabuk tutun. Çünkü konut kredisi faiz oranları şu sıralar 120 ayda %0,90 hatta bu oranın da altında. Faiz oranları bir miktar düşse ya da azalsa da bu sizin aylık taksitlerinizi en fazla 50-100 TL etkiler ancak ev fiyatlarındaki artış yüzünden daha fazla tutarda kredi çekmek ya da bu geliriniz nedeniyle bu tutarı çekememek gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Şu sıralar 1.360 TL dolaylarında 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi ödeme fırsatını değerlendirin ve ev sahibi olma şansını kaçırmayın.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.