Fiyat artışına aldırmayın ev alın, neden mi? Son yıllarda ev fiyatlarındaki artış hepimizin dikkatini çekmiştir. Ben da 3 yılı aşkın süredir Eunygun.com’da konutla ilgili yazılar yazıyorum. Bizzat projeleri ve ev fiyatlarını takip ediyorum. Özellikle İstanbul, İzmir, Adana gibi büyük şehirlerde konut fiyatlarında ciddi artış var. Zaten bu tespit tescillendi. Uluslararası bir emlak danışmanlık şirketi, tüm dünyadaki konut fiyat endeksi raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye, dünyada Hong Kong’dan sonra konut fiyatlarının en hızlı arttığı ikinci ülke oldu.

Konut fiyat artışı yıllık %20'yi buluyor

Türkiye’de konut fiyatlarının yıllık artış ortalaması %20 dolaylarında. Yeni yapılan binalarda da zaten inşaat maliyetlerinin de yaklaşık aynı oranda artması fiyat artışını kaçınılmaz kılıyor. Eski binaların da fiyatı yenilerini baz alarak artıyor. Bu süreç böyle devam edip duruyor. Özellikle İstanbul’da nüfus artışı, yabancı talebi, arsaların pahalılığı gibi unsurlar fiyat artışlarını daha da kaçınılmaz kılıyor. Şimdi “Konutta nasılsa balon var fiyatlar düşer mi” diye soranlar olabilir.

Ülke konjonktüründe önemli gelişmeler olmazsa fiyatlar düşmez

Eğer siyasal ve ekonomik çok ciddi gelişmeler olmazsa fiyatlar öyle kolay kolay düşmez. Bu yüzden biraz cesaret edip ev alabilenler kazançlı çıkacaktır. Yakın bir arkadaşımdan örnek verebilirim. Arkadaşımın maaşı dolgun olmasına rağmen cesaret edip kredi kullanmadı, kirada oturmaya devam etti. Bundan yaklaşık 6 yıl önce eşinin baskısıyla kirada oturdukları evi almak istediler. O zamanlar ev sahibi 250.000 TL istemişti. Maaşı da krediyi ödemeye yettiği halde kabul etmedi. Yaklaşık 2.500 TL kredi ödemeleri gerekiyordu. 1.000 TL kira ödemeye devam ettiler. Kirası bu süre zarfında arttı. Geçen ay ev sahibi evini 650.000 TL’ye sattı. Başka bir eve kiraya çıkmak zorunda kaldılar ve 2.000 TL’ye ev kiraladılar.

Birazcık cesaret yeter

Anlayacağınız arkadaşım cesaret edip evi satın alsaydı, bugün neredeyse kirasına eş değer kredi taksitini ödeyecek ve sadece 4 yıl daha borcu kalacaktı. Bu arada evin değeri, aldı başını gitti. Hala aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyor. Yani işsiz kalırım ne olur korkularından arınmış olsaydı bugün çok akıllı bir yatırıma imza atmış olacaktı. Diyeceğim o ki konutta fiyatlar artıyor, alan da kazançlı çıkıyor. Birazcık cesaret yeter.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.