Fitch notumuzu değiştirmedi faizler ne olur?

tugbahacibayramoglu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, BBB- olan Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi, görünümünü de durağanda tuttu. Yerel seçimler öncesinde ülke notu görünümünün negatife çevrileceği söylentilerine ilk yanıt Fitch’ten geldi. Fitch, Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmazken, siyasi belirsizlik ve büyüme tahmini konusunda ise uyarılar yaptı.

İçindekiler

Başbakan Erdoğan faiz indirimi istedi

Tam da Fitch’in kararı sonrasında, Başbakan Erdoğan da Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gitmesi gerektiğini söyledi. Şimdilik Merkez Bankası’ndan bir indirim yok. Ancak seçim sonrası ve Fitch’in notumuzda değişiklik yapmamasının ardından borsada yükseliş var. Dövizde ise bir miktar düşüş oldu.

Yabancı yatırımcı için yüksek faiz avantaj

Tüm bu göstergeler Merkez Bankası’nın faizlerde bir miktar indirim yapacağı sinyalini verse de yabancı yatırımcıyı çekmek için yüksek faiz avantajlı görünüyor. Hafta içinde Londra’da yabancı yatırımcılarla görüşen Merkez Bankası Başkanı’nın, bu yüzden faiz indirimi konusunda ne yapacağı merak ediliyor? Merkez Bankası, yabancıların Türkiye’ye sıcak para girişinin daha da artmasını sağlamak için faiz indirimi de yapmayabilir.

Faiz artışı olmayacağını söyleyebiliriz

Önümüzde 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu yüzden şimdilik faiz indirimi olmasa bile faiz artışı olmayacağının müjdesini verebiliriz. Önümüzdeki hafta ise bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moodys not görünümümüzü açıklayacak. Eğer Moodys’den de görünümde indirim gelmez ve enflasyonda bir miktar düşüş olursa faiz indirimi de olabilir. Bir küçük hatırlatma bu yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar